Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #9  
Vechi 15.05.2023, 16:31:26
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 323
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
ÎPS Streza nu are ce să facă (...)
Uite, eu îți mai spun ceva la care poate nu dai suficientă atenție. Poate crezi că noi aici discutăm doar așa de azi pe mâine, și poimâine am uitat.

Eu vreau să îți spun, în ciuda unor note de așa-zisă ironie, că în termeni de istorie lucrurile sînt foarte grave, pentru că în viitor, chiar în viitorul apropiat, un istoric serios nu se va uita că îl cheamă Streza și cine este sau a fost, ci va tăia în carne vie, avînd probabil și acces la anumite arhive, cu privire la fenomene de deznaționalizare și desortodoxizare la o populație care probabil crește an de an. În perspectivă istorică IPS Streza în mod sigur va fi condamnat de memoria națională și bisericească, cel puțin pentru aceste fapte, dacă nu și pentru altele. De-aia îți zic să fii mai prudent, că, nu știu, poate este stăpînul tău și ți-i frică de el, însă din perspectivă istorică omul va avea probleme mari, mai ales dacă din actuala confruntare istorică vor birui ortodoxia și românismul, sub o formă sau alta.
Reply With Quote