
27.09.2012, 15:02:33
|
Banned
|
|
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
|
|
Cartea neagră a U.D.M.R. – Acțiunile antiromânești, 1994
Citat:
Noiembrie
4 noiembrie – Președintele UDMR, Marko Bela, declară ziarului newyorkez Amerikai Magyar Nepszava că „Dacoromânismul este fascismul actual românesc, care a luat formă concretă prin Vatra Românească… Dacoromânismul este o ideologie rasistă… cine este apostolul dacoromânismului acela este criminal“. O mostră de intoleranță și de extremism tipic UDMR, care aruncă blamul unei etichete politice negative asupra întregii națiuni române. Ura fată de Vatra Românească, formulă incomodă pentru unguri, pleacă de la eșecul loviturii de stat pusă la cale de UDMR, pe 15 martie 1990, la Târgul Mureș.
10 noiembrie – Unul din liderii târgumureșeni ai UDMR, fugit în Ungaria după evenimentele din martie 1990, Denes Czire, publică în Erdely Magyorsag, un articol în care batjocorește întreaga noastră istorie, reluând teza imigrării noastre din sudul Dunării.
Decembrie
11 decembrie – Consiliul Reprezentanților UDMR lansează la Cluj-Napoca un „ Apel către opinia publică europeană, către toți confrații noștri care doresc făurirea democrației și a unei vieți libere, pașnice și drepte”. Din contextul acestui Apel cităm: „Ne-am înșelat înzecit în speranțele noastre… în locul ideologiei comuniste dispărute, au apărut neototalitarismul, naționalismul, șovinismul, xenofobia și, din lada de gunoi a istoriei, a reapărut ideea de stat național”. Consiliul Reprezentanților al UDMR adoptă o „Declarație” în care se susține că SRI ar fi întocmit o „listă neagră” cu persoanele care urmează să fie lichidate, printre care se numără și Laszlo Tökes. UDMR este partenerul intern care a contribuit din plin la fabricarea unei rele imagini a României peste hotare.
|
sursa: http://ro.altermedia.info/minoritati...994_23163.html
|