Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #8  
Vechi 08.02.2011, 17:37:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
1. Nu suferinta fizica extrema a Lui Hristos pe Cruce ne-a adus iertarea si impacarea cu Dumnezeu, ci dragostea Lui infinita revarsata catre noi prin smerenia de care Dumnezeu-Fiul a dat dovada. Crucea a facut posibila moartea Celui fara de pacat, Care mai apoi a inviat invitandu-ne si pe noi sa ne trezim din moarte la viata.
Aceasta chestiune, ca Hristos ne-a rascumparat prin durerea fizica suportata pe Cruce este iarasi falsa. Dar care a fost de fapt Jertfa de pe Cruce?

Stim ca Mantuitorul a luat asupra Sa pacatele intregii omeniri, pentru ca oricine crede in El si-I urmeaza invataturile sa aiba viata vesnica. Insa acest lucru s-a realizat la modul propriu - nu e o simpla vorba - prin faptul ca Iisus, in cele sase ore de agonie de pe Cruce, a constientizat groaza pacatelor comise de fiecare om de pe Pamant, de la Adam pana la ultimul om care se va naste. Deci preluarea pacatelor noastre a fost insotita de trairea ororilor lumii una cate una, de simtirea groazei si a raului savarsit de-a lungul istoriei. Nimeni nu poate sa fie martor la o crima, la un viol, la un jaf, la o nedreptate; insa El a fost de fata la fiecare eveniment mai mult sau mai putin rau petrecut in aceasta lume corupta. Imaginati-va in ce fel a trait El toate relele petrecute in cateva milenii de catre intreaga umanitate. Astfel capata sens cuvintele Lui, chemand in ajutor pe Tatal: Eli, Eli, lama sabahtani??? Pentru ca firea Sa umana nu mai putea suporta atrocitatile comise de noi, cei rai si inselati de duhurile rele.

Chiar si acum, cand comitem pacatele, Hristos de pe Cruce sufera atunci din cauza pacatelor actuale. El imbratiseaza timpul condesandu-l in cele sase ore de cosmar, Isi intinde mainile pe lemn si Se lasa rastignit pentru ca sa moara o data cu pacatele noastre. In felul acesta moartea s-a omorat, noi am inviat si cel viclean a fost jefuit.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Durerea sufletului meu in pragul apoplexiei! morgoth78 Intrebari utilizatori 21 05.01.2012 02:57:29
Durerea ignorantei . bogman margareta Nunta 3 17.11.2011 23:35:05
Durerea unei mame, lilisor Generalitati 83 28.08.2011 18:21:48
De ce interzice Biserica iubirea fizica poligama? loveeverywhere75 Generalitati 17 26.10.2010 17:18:21
Este durerea sufleteasca un pacat sophia Generalitati 28 02.10.2009 00:25:02