Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.12.2010, 17:32:23
clujeanul33 clujeanul33 is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

"Eu nu am de unde sa stiu acest lucru!
Sau te indoiesti cumva de vorbele Mantuitorului nostru, cum ca numai Tatal din ceruri stie exact cand vine ceasul sfarsitului lumii acesteia!
Si daca nu stie nimeni, eu te intreb, de ce ma inveti sa nu fac nimic pentru ca este prea tarziu?"

Eu nu la sfarsitul lumii m-am referit cand spuneam ca e prea tarziu pt astfel de atitudini (gen brosuri, cuvantari, etc).. Eu am vrut sa subliniez faptul ca la cum este societatea intreaga in ansamblul ei de corupta, de totala lepadare de Dumnezeu, nu astfel de actiuni duc la folosul celui cazut sau celui nestiutor, ci VIETUIREA CONCRETA SI PRACTICA A NOASTRA, A FIECARUIA INTRU HRISTOS., IMPLINIREA DE FIECARE IN PARTE A PORUNCILOR LUI DUMNEZEU!.
Daca ai fi avut initiativa asta acum 20 de ani era ok, atunci fiind timpul pt astfel de actiuni, si daca stai bine si te gandesti sa vezi in ce fel s-a degradat societatea in anasamblul ei (CU NOI INSINE FACAND PARTE DIN ACESTA SOCIETATE!!!), vei constata ca nu mai faci nimic bun spre zidirea celui cazut vremelnic in pacat sau celui in nestiinta, panandu-l sa citeasca o brosura.
Lucrurile acestea se intreapta DOAR PRIN MULTA RUGACIUNE PT FRATELE / SORA RESPECTIVA, PRECUM SI PRIN TRAIREA PERSONALA A CELOR CE VREM SA LE SPUNEM.

Legat de Parintele Duhovnic ca si model crestin..
Cu siguranta este un prim model, dar cum sublinia si persoana pt care era aceasta postare ce mi-ai reamintit-o si mie, PARINTELE DUHOVNIC NU E MAMA.
Ce se vroia a se spune aici?
De ce sora a spus si pe buna dreptate asa e, constatam cu totii ca lipsesc adevaratele pilde., adevaratele faimilii crestinesti..
Eu insumi cunosc fff putine cazuri de acest fel in care familia IL are ca si "temelie" in toate pe Hristos., si se osarduiesc sa traiasca crestineste..
De aceea eu "am intors" problema in noi insine, pt ca daca fiecare dintre noi am fi asa cum trebuie sa fim ca si crestini, nu ar mai fi aspecte de genul celor semnalate de tine decat fff rar, iar crestinismul, ca mod de viata si vietuire in societate ar fi regula, nu exceptia de la regula, asa cum, din pacate se intampla azi..

Daca fiecare dintre noi am fi o lumina pt ceilalti, lumea si societatea nu ar mai fi ajuns in gradul asta de apostazie...
Si aici fiecare avem, din pacate "rolul" nostru negativ in raspandirea raului in lume, in primul rand prin propiile pacate, si apoi prin NELUCRAREA BINELUI CATRE APROAPELE., fapt pt care vom fi si judecati..

"Eu una inca nu stiu un lucru, in primul rand pe langa ascultarea de duhovnic, sa pot face ceva fara de rugaciune!
Cu atat mai mult schimbarea sinelui! Si oricum toate se intrepatrund!
Dar cel mai bine intraba-ti duhovnicul! "

"ORICINE VA VOI SA VINA DUPA MINE, SA SE LEPEDE DE SINE, SA-SI IA CRUCEA SA IN TOATE ZILELE SI SA-MI URMEZE MIE" (LUCA 9 , 23).
Deci, sora Simona, LEPADAREA DE SINE NE ESTE PORUNCA!!!., noi trebuie sa ne osarduim sa ne lepadam permanent de omul cel vechi, cel pacatos si sa ne reinnoim intru Hristos!


"In nici un caz luand decizii de capul nostru, dupa cum tu din pacate sugerezi"

Eu te intrebam cum vrei sa combati orice neoranduiala care apare? Prin tiparirea de brosuri?

Repet, daca te-a deranjat atat de mult horoscopul, de ce nu ai ales sa-i dai in judecata pe cei ce difuseaza asta?

Daca te-a deranjat ca o femeie nu sta la locul ei in biserica, aminteste-ti de cate ori tu insati nu ai stat la locul tau in biserica.. si daca vrei sa nu mai stea acolo ROAGA-TE PT EA SI APOI, DE FIECARE DATA TU INSATI SA STAI LA LOCUL TAU IN BISERICA..

Daca ai vazut muncitori care injura si fumeaza in curtea (incinta) bisericii, decat sa te smintesti si sa judeci, de ce nu ai spus in gandul tau: "Iarta-i Doamne, caci nu stiu ce fac!"?!

Daca iarasi in biserica ai fazut femei cu capul descoperit sau cu fuste mulate de ce nu ai cumparat fuste decente sau baticuri si a doua oara cand se repeta "gresala" te duceai frumos la sora si-i dadeai fusta si batic, spunandu-i : "Soro, cred ca astazi ai uitat acasa baticul si cu siguranta vii din oras si nu ai mai ajuns pe acasa sa te schimbi, uite eu am din intamplare la mine un batic in plus si chiar si o fusta decenta pe care ti le daruiesc din toata inima. Iertare sora! Doamne ajuta!"

Oare nu crezi ca procedand asa ai putea (cu ajutorul lui Dumnezeu) sa schimbi in bine acea persoana, decat sa-i daruiesti o brosura pe care sunt slabe sanse sa le citeasca?!


"Grea vorba ai zis aici frate!!!!
Miroase a ecumenism!!!!!!!
Grija mare!"

NU JUDECA PT A NU FI JUDECATA, SORA!
NU MA CUNOSTI, NICI FIZIC, NICI DUHOVNICESTE, MAI BINE ROAGA-TE LUI HRISTOS DUMNEZEU PT A NU CADEA IN EREZIA ECUMENISMULUI, NICI EU, NICI TU SI NICI UNUL DINTRE ADEVARATII CRESTINI!

Si daca eu am dat asemenea exemple despre ce trebuie facut dupa mintea mea ingreunata de patimi, nu inseamna ca sunt cele mai bune., sau cele mai folositoare..
Eu insumi nu fac cele ce am scris aici, dar cred ca doar asa se poate aduce un cat de mic folos pt sufletul celor ce fie nu cunosc dreapta randuiala a ortodoxiei, fie sunt vremelnic cazuti de la Adevar..

Doamne ajuta!
Iertare!
__________________
"Crestin e cel ce implineste Voia Domnului, nu cel ce doar vb despre asta"
Reply With Quote
 

Tags
atitudine, indiferenta



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog haideti sa intindem iar mana mara2008 Umanitare 0 17.12.2010 05:40:54
Să luam atitudine impotriva reclamei Red Bull ce huleste Nasterea Domnului colaps Generalitati 16 10.12.2010 21:17:27
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Secte si culte 443 04.08.2010 14:38:35
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Generalitati 5 03.05.2010 14:24:13
Haideti sa ne cunoastem reciproc. Bine v-am gasit. Remus-Emilian Stiri, actualitati, anunturi 3 19.01.2007 23:22:02