Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #22  
Vechi 12.01.2010, 15:37:06
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Eu mi-am spus punctul de vedere. Atat am putut intelege din acest film. Este firesc ca altcineva sa inteleaga altceva.

Marturisesc faptul ca nu am cunoscut inainte de a-l vedea, si nu cunosc nici acum, foarte multe lucruri despre domnia lui Ivan cel Groaznic si nici despre viata Sfantului Filip, Mitropolitul.

Totusi, afirmatia ca regizorul a vrut loveasca in monarhia ortodoxa mi se pare exagerata. In acest caz, cred ca mai indicat ar fi fost sa faca filmul despre imparatul Constantin cel Mare si nu despre Ivan cel Groaznic. Sigur lui i-ar fi cautat "nod in papura", tinand cont ca este sfant al Bisericii Ortodoxe, dar si o personalitate controversata, in lumea istoricilor.
Exista vad 2 tipuri de reactii: prima de la noi,cum ca mitropolitul fumeaza pipa...si a doua a rusilor.Daca la prima nu stiu ce sa spun,la a doua cred ca rusii exagereaza dorind sa diminueze dimensiunea rautatilor facute de tarul Ivan,insa din ce am mai citit,Tarul a fost intr-adevar groaznic si filmul cred ca nu gresete in aceasta privinta prea mult.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
MONGOLUL, Film andreicozia Resurse ortodoxe on-line 2 19.09.2010 03:18:13
LENINGRAD, film andreicozia Resurse ortodoxe on-line 0 19.09.2010 02:38:28
Un film frumos ViermeSiNuOm Generalitati 0 07.08.2010 22:27:28