Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #14  
Vechi 21.12.2009, 17:54:41
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Sincer, se putea si fara asta. Eu, in numele nimanui, iti multumesc si iti raspund Craciun fericit si la fel ce ai spus tu mai sus. Si inca o multumire, pentru ca ne-ai reamintit ca Dumnezeu e iudeu.
Si dumneata gresesti cum mai gresesc "o mana "de membrii care sufera probabil de mania persecutii ,de ignoranta cronica si de idei preconcepute care nu au nimica cu realitatea.

Am scris felicitarea pentru sarbatorile voastre,a crestinilor cu buna intentie si fara pietre in buzunar.Cine vrea ,sa ma creada. Cine nu,problema lui sa iasa din mocirla.

Dumnezeu nu este evreu.Cat despre Iisus, ca de El era vorba, nu-i discutie ca s-a nascut evreu, a trait ca evreu si a fost rastignit ca evreu.Cum au scris soldatii romani pe cruce? "Regele iudeilor".El a fost judecat si rastignit de romani. Inainte cu ani ,Papa de la Roma,reprezentantul lui Iisus dupa crestini catolici si-a cerut iertare in numele crestinilor de la evrei de toate crimele care au facut credinciosii crestinicontra evreilor, fara nici o baza.

Probabil ca asa a facut Dumnezeu. O PARTE DIN OAMENI IUBESC SI ALTA PARTE URASC. Nu trebuie de ghicit cine v-a ajunge in rai si cine in iad.

Multumesc frumos la cine a gasit de cuvinta sa-mi multumeasca pentru felicitarea mea.Apropo,am scris ca felicit in numele totilor evrei din forumul ista.Bineinteles ca am glumit ca dupa parerea mea eu sunt singurul evreu aci. Si daca veni vorba, sunt aci nu ca sa ma convertesc si nu sa va convertesc la Judaism.Am uneori placere sa discut cu membrii crestini adevarati la care am toata onoarea ca nu s-au lasat cuceriti de propaganda antisemita.

La acei membrii care se invartesc cu pietre in buzunar,sa aiba mare grija . La noi se zice:Cine umbla cu cutit,sa nu se mire ca de cutit v-a ....
Un An Nou fericit.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele copilului casiana Botezul 184 23.11.2013 02:04:06
Numele de botez anisoara Generalitati 18 03.08.2012 11:04:28
NUMELE LUI maria55 Exorcismul 47 29.01.2011 20:26:25
Numele Domnului Mikhael Biserica Ortodoxa Romana 31 25.06.2010 14:08:02
Crestini cu numele bmd Generalitati 9 22.07.2009 13:18:58