Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.08.2007, 22:51:05
iuliann iuliann is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.08.2007
Mesaje: 6
Implicit

Religia ca predare obligatorie in scoli.este bine?este rau?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.08.2007, 22:57:17
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)...fireste ca este bine,nu argumentez stiti cu totii de ece,dar sunt zvonuri ca profii de rel,or sa cam ramana someri...sa se reorienteze profesional..ca asa e in Occident...religia este discriminatorie..va spun ce am auzit,sunt raspandacul de serviciu
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.08.2007, 12:31:28
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliann
Religia ca predare obligatorie in scoli.este bine?este rau?
sti cum e cu religia din scoli si cu icoanele atat de mult hulite? dupa parerea mea...
e ca si cum i-ai interzice musulmanului sa se intoarca si sa se roage cu fata la mecca la ora de rugaciune.
eu chiar nu inteleg cum se poate ca o minoritate, care a venit peste noi sau s-a nascut peste noapte, sa vina in casa noastra, sa-i primim ca pe niste frati, sa-i hranim, sa-i imbracam, iar ei, incet-incet, sa ne dea afara din casa. mai intai in hol, apoi in bucatarioara si la urma pe prisma.
cum poate sa-si permita, orice natii si rataciri ar fi ei, sa ne schimbe firea noastra?
daca noi suntem de mii de ani crestini ortodocsi, de ce vin acum in casa noastra cu reguli?
oare daca ar trai in Asia, printre islamisti, si-ar permite sa le ceara sa renunte la credinta lor, pasamite, pentru o universalizare a religiei si a drepturilor egale intre confesiuni... cu siguranta ar sta agatati in streang inainte sa clipeasca.
e o mizerie, o nesimtire si o crima din partea lor la adresa noastra. sunt ca niste serpi tinuti la san. dar noi trebuie sa lasam acestea in grija lui Dumnezeu. sa nu ne grabim sa sfaramam capul sarpelui sub calcai. desi am avea, cu voia lui Dumnezeu, si puterea aceasta. sa vedem ce mai indraznesc in continuare. si sa ne ducem crucea oricum ar fi.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.08.2007, 13:10:22
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Dumnezeu ni se arata clipa de clipa. Insa, Dumnezeu nu e obligat sa ia forma pe care i-o acordam noi. Astazi foarte multe persoane se afla sub presiunea psihologica a religiozitatii familiale formaliste si cu amintiri negative de la ore de religie plictisitoare. De ce? Pentru ca nu mai avem profesori care sa dea marturie din traire despre Dumnezeu. In vechime, totul culmina in Liturghie. Profesori erau preotii si stiau care trebuie sa fie finalitatea unei ore de religie.
Sunt de acord sa se predea religia in scoala, insa, ma intristez cand vad ca sunt foarte multi profesori de religie care trateaza religia ca pe o disciplina intre alte discipline si nu ca pe ceva care iti ofera adevaratul mod de viata.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.08.2007, 13:31:37
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73
Dumnezeu ni se arata clipa de clipa. Insa, Dumnezeu nu e obligat sa ia forma pe care i-o acordam noi. Astazi foarte multe persoane se afla sub presiunea psihologica a religiozitatii familiale formaliste si cu amintiri negative de la ore de religie plictisitoare. De ce? Pentru ca nu mai avem profesori care sa dea marturie din traire despre Dumnezeu. In vechime, totul culmina in Liturghie. Profesori erau preotii si stiau care trebuie sa fie finalitatea unei ore de religie.
Sunt de acord sa se predea religia in scoala, insa, ma intristez cand vad ca sunt foarte multi profesori de religie care trateaza religia ca pe o disciplina intre alte discipline si nu ca pe ceva care iti ofera adevaratul mod de viata.
dane,
cred ca toate aceste lucruri care te intristeaza in legatura cu profesorii de religie au si o explicatie. cred ca, daca ar primi de acasa o educatie cat de cat, copiii ar fi mai atenti si mai receptivi. ma gandesc ca tine si de ei modul cum se desfasoara o ora de religie. din pacate sunt multi parinti care tocmai ii incurajeaza sa nu mearga la orele de religie nu neaparat direct ci prin comportamentul lor si prin propria uitare de Dumnezeu. e greu sa tii atentia captata unor astfel de elevi. exact ca si la celelalte materii. sunt convins ca acei copii se comporta la fel si la ora de mate si de desen... e pacat daca exista copii care si-ar dori sa cunoasca si profesori care nu-si fac treaba din rea vointa. atunci sunt de acord cu tine.
dar cred ca educatia din familie, a ceea ce vad ei acasa, exemplul parintilor este esential.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.08.2007, 14:44:25
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.677
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
sunt zvonuri ca profii de rel,or sa cam ramana someri...
Sa nu va fie teama fratilor someri, fosti profesori de religie, pentru efortul vostru veti primi cununa in cer, iar cei care paveaza piste de aterizare satanistilor americani isi vor primi si ei raspalata care li se cuvine
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.08.2007, 14:48:54
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de urzicuta
sunt zvonuri ca profii de rel,or sa cam ramana someri...
Sa nu va fie teama fratilor someri, fosti profesori de religie, pentru efortul vostru veti primi cununa in cer, iar cei care paveaza piste de aterizare satanistilor americani isi vor primi si ei raspalata care li se cuvine
Ca bine zici frate Cozia...

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.08.2007, 14:49:32
Red_Rose Red_Rose is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2007
Mesaje: 41
Implicit

Cred ca e bine sa fie ore de religie in scoli. Adica predarea religiei crestin ortodoxe.
Pe vremea comununistilor cand am fost eu eleva, nu am prin asemenea ore in scoala, si in consecinta nu stiu acum cum se desfasoara ele.
Cred ca ar trebui totusi sa fie o materie obtionala, fara prezenta, catalog, note etc... si predarea ei sa fie facuta de catre parinti mai in varsta cu experienta de duhovniceasca si de viata, ca pe langa lectia din ziua respectiva, sa fie si discutii libere pe diferite teme, care atrag si lumineaza copilul. Iar cine va participa la orele respective si se va simti atras, va mai veni.


Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.08.2007, 15:06:33
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.677
Implicit

Ce sa mai inteleaga copiii la orele de religie cind vad aproape zilnic "religia" conducatorilor, plina de discordie, clevetire, vorbire de rau, tinere de minte de rau, injurii, invective la tot pasul. Nici nu mai au nevoie sa se declare ca fiind intr-un fel sau altul deoarece faptele ii caracterizeaza.
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.08.2007, 18:40:36
iuliann iuliann is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.08.2007
Mesaje: 6
Implicit

intradevar,multi profesori nu stiu sa predea asa cum trebuie aceste ore.vorba unui forumist,ar trebui sa fie parinti mai varstnici,care cunosc psihologia unor copii si-i pot readuce acolo unde trebuie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intrebare cont forum calatorul Generalitati 0 29.12.2012 00:19:24
cont mirela.b Reguli generale de utilizare a forumului 1 07.03.2012 09:57:47
Este cineva inginer proiectant? Sau stiti pe cineva? JustNicol Generalitati 0 04.03.2012 19:43:18