Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.11.2007, 03:38:08
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.664
Implicit

Fiind un om nascut in perioada decretului care oprea avorturile ma intreb:

Oare am fost nascut la comanda sau am fost salvat la comanda?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.11.2007, 08:01:20
roxanica roxanica is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.11.2007
Mesaje: 49
Implicit

si eu am trait vremurile comuniste. desi am acum 37 de ani toata copilaria mea a ramas marcata de vremurile alea. dar in ceea ce priveste interzicerea avorturilor, indiferent ca la baza acestei decizii nu a stat nici un fundament crestin ,dar oricum a fost cel mai bun lucru pe care ceausescu l-a facut(inconstient bineinteles).cred ca si-a spalat o gramada de pacate prin acest lucru. sa stii ca se faceau avorturi pe ascuns si multe femei au murit . eu consider ca dumnezeu te-a salvat si ai fost binecuvantat. sa ii multumesti lui dumnezeu ca existi si sa faci lucruri bineplacute Lui. dumnezeu sa iti lumineze calea si sa te binecuvinteze in continuare
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.11.2007, 10:42:15
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Eu stiu ca cei nascuti in acea perioada la comanda se numeau decreteii,nume dat dupa decretul respectiv.Asa e,Ceausescu a facut si lucruri bune,trebuie sa fim corecti pana la capat.Oricum,eu stiu ca el vroia marirea populatiei,pentru a arata binefacerile comunismului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.11.2007, 11:41:12
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andrei, imi amintesc ca pe mine mama nu m-a vrut deloc:D Ba mai mult a incercat sa faca avort dar nu a reusit. Imi povestea mama (saraca, Dzeu sa o ierte ca a murit)ca, in momentul in care a mers la chiuretaj s-a oprit lumina. Pe vremea lui ceausescu se oprea lumina seara. Asa am devenit cel de-al patrulea copil. Acum, nu stiu cum ma numesc:D dar stiu ca ma bucur si pentru sufletul mamei si pentru mine ca traiesc. Cine m-a salvat?? Pai..cred ca "Lumina"!:D:D:D
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.11.2007, 16:25:41
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Frumos spus Jenica,cu-adevarat te-a salvat "LUMINA",si cea materiala si cea spirituala.Intr-adevar exista multe situatii legate de sarcini nedorite,care razbesc,uneori parca dintr-o ironie a sortii,si se sodeaza cu "sarcini dorite"...sau macar acceptate.
Nu stiu daca mai conteaza daca ne-am nascut la comanda sau din dragoste,conteaza faptul ca ne-am nascut,si asta este cel mai mare dar care ne-a fost dat,insa si cea mai mare responsabilitate ce ne-a fost atribuita asupra vietii ce ne stapaneste.
Eu cred ca nimic nu este intamplator,si chiar in aceasta valtoare a vietii si existentei,apare,intr-un fel,selectia naturala,fiindca n-o sa putem opri niciodata astfel de lucruri pe deplin,chiar daca aceasta ne sta in putere.Binele si raul continua,oricum,sa lupte in constiinta omenirii,astfel aparand si roadele acestei lupte,roade bune si roade nefaste,convietuind laolalta pentru aceasta menire pamanteana atat de complexa.
Sora mea,a ramas in trei ani,pentru a treia oara insarcinata,avand doi copii mici,s-a gandit sa-l elimine pe-al treilea,era prea devreme si o speria gandul ca nu se va descurca.Insa,in acelasi timp nu era deloc multumita sufleteste sa renunte la sarcina(neavand nici un avort),se gandea doar ca trebuie acest lucru,astfel ca si-a luat inima-n dinti si a plecat la spitalul unde le nascuse pe celelalte doua fetite,cautand sa faca acest chiuretaj.Era foarte nelinistita,nu dorea sa faca acest chiuretaj,insa,fiind singura in Japonia,se gandea ca nu are cum sa faca fata ingrijirii a trei copii mici.
Cand a venit doctorul ei ginecolog,i-a spus ca in acel spital,nu se fac chiuretaje absolut deloc,si-aceasta pentru ca spitalul este finantat si protejat de UNICEF,deci el sprijinea si incuraja nasterea copiilor,nicidecum sa-i "ucida".Atunci sora mea s-a linistit,nu a intristat-o refuzul,ci mai degraba l-a considerat un semn bun,si parca i se luase o mare greutate de pe inima,fiindca din acel moment s-a hotarat sa pastreze sarcina....
Si-asa,a nascut iarasi o fetita,sanatoasa si frumoasa,si tocmai o cresc eu de la varsta de 8 luni,acum avand aproape doi ani.Se cam cearta cu baietelul meu,care este mai mare cu 9 luni decat aceasta,dar se percep ca fratiorii.Este greu,dar pana aici m-am descurcat.Este tare desteapta maimutica asta mica(este jumatate japonica),merge de la varsta de 9 lunisoare,si acum vorbeste aproape tot ce spune baietelul meu.Se iau amandoi tare mult.Dumnezeu sa le dea sanatate,ca sunt tare nevinovati si tare scumpi.Sunt si tare perfecti,deseori ma minunez de creatia Lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.11.2007, 20:27:17
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

pe mine nu numai ca nu m-a vrut dar nu s-au simtit instare nici sa ma creasca primii 6 ani,parintii dau vina pe sit,materiala dar problemele erau de alta natura.Cand s-a nascut fratele meu 10 ani mai tarziu,atat de tare si l-au dorit si s-au bucurat,incat toata copilaria mi-a fost marcata de dragostea manifestat fata de el si "raceala"fdata de mine.In realitate si pe mine ma iubeau insa intre noi nu exista acea relatie "calda"eu ii respingeam,nerecunoscandu-i,iar ei imi raspundeau la fel.Acum imi dau seama cata suferinta le-a provocat atitudinea si reprosurile mele.E tare greu sa fii parinte,e o misiune grea,sa nu judecam.Imi amintesc dupa 7 ani ca am devenit baby siterul fratiorului meu,o srcina cam grea pt.un copil care insa mi-a prins bine acum si mi-a dezv.latura materna f.tare...sa va povestesc cum ma jucam eu la coada la lapte la 5 dimineata...cunoscutele ratii,cu caruciorul pe afara....eram uneori tare trista ca nu ma puteam juca cu alti copii si faceam pe dadaca..dar Dumnezeu ma iubeste si parintii mei au revenit la sentimentele bune fata de mine...cred ca si eu am fost un decretel mic..si am supravietuit,mama ma concepuse cu cateva luni inainte de nastere,ceea ce era un lucru f.grav si "din cauza"mea s-a si maritat in pripa.Cand ma gandesc la copilaria trista a mamei mele ramasa orfana de un parinte,crescuta intr-o saracie lucie...ma bucur ca am avut parte de parinti macar in acte primii ani.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.11.2007, 20:29:10
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

inainte de casatorie am vrut sa spun
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.11.2007, 21:11:40
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit


Ce facem acum in societatea aceasta zisa si democratica? Imi amintesc de replica Parintelui Anatolie din filmul Ostrov, cand o tanara insarcinata ii cerea sfat, iar acesta ii spune: "Ai venit sa ceri binecuvantare ca sa ucizi?"Legiferarea avortului este cutremuratoare
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.11.2007, 21:50:28
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.664
Implicit

"Ai venit sa ceri binecuvantare ca sa ucizi?"Legiferarea avortului este cutremuratoare

...mie mi-a placut si continuarea:

"si acum vrei sa ma tragi si pe mine cu tine in Iad?"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.11.2007, 10:39:18
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

foarte frumos si mie mi-a placut.secventA respectiva..ce ne facem cu parintii moderni ai zilelor noatre care isi doresc doar copii sanatosi..cand ii intrebi ce-ti doresti baiat sau fata raspund invariabil:sa fie sanatos...ba mai mult fac tot felul de teste pt.depistarea sindr.Down si altele(amniocenteza..) iar daca bietul copil a "indraznit" cumva sa aiba malformatii dau fuga la medic indiferent de per de gestatie poa sa fie si 7 luni si -l omoara,..m-am cutremurat citind despre o actrita Playboy cum a facut avort doar fiindca fatul avea o malformatie la mana..stim ex.cand copilul parea dezv anormal(uneori si aparatelke gresesc sau Dumnezeu incearca astfel parintele respectiv)iar in mom.nasterii parintii credinciosi si resemnati constata ca auy parte de un copil perfect sanatos...Daca stam si gandim crestineste decat sa cerem un copil dezv.armonios fizic(care poate deveni mai tarziu un talhar un criminal)mai bine spunem "Faca-se voia Ta Doamne"..caci El stie mqai bine ce meritam ..daca avem putina rugaciune in timpul sarcinii cine stie daca nu vom avea parte de un copil cu aj.caruia ne vom mantui?!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dilema luciamanta Pocainta 7 09.04.2012 20:57:46
Dilema Azzuurra Generalitati 32 06.10.2011 14:10:28
dilema Mirela0110 Generalitati 26 07.06.2011 14:42:08
Dilema Adriana-Simona Biserica Romano-Catolica 11 24.01.2011 15:01:19
dilema paraschiva Generalitati 8 19.10.2006 23:03:54