Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.05.2024, 19:13:28
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 173
Implicit Dacă mănânc puțin supraviețuiesc?

Daca mănânc puțin o sa traiesc sau o sa îmi fie rău? Oricum trebuie mult sa slăbesc, mi-a zis medicul iar eu de obicei mancam cantități foarte mari de mâncare
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.05.2024, 10:56:01
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Daca mănânc puțin o sa traiesc sau o sa îmi fie rău? Oricum trebuie mult sa slăbesc, mi-a zis medicul iar eu de obicei mancam cantități foarte mari de mâncare
Nu poti supravietui mai mult de 3 zile fara mancare si apa. Ca sa poti sa iesi din infernul poftelor si al lacomiei ai nevoie de ajutor de la Dumnezeu. Trebuie rugaciune, apa sfintita si anafura in fiecare zi dimineata pe stomacul gol, putin, una doua bucatele dupa 2-3 inghitituri de apa si respectand zilele de post vei fi ajutat ca sa nu manci nimic si sa nu bei nimic cat mai mult timp, saptamani, luni de zile. Tinand Calea asta dura si dureroasa, ascultand, vei putea sa nu mai bagi in tine nimic pacatos, mancaruri si bauturi pline de inmultirea oamenilor sau animalelor si de trupul animalelor si vietatrilor, si cu timpul, dupa luni de zile, ani, sufletul, organismul si mintea isi va reveni la normal pana in inima ca de acolo vine pofta cea rea, din inima necurata si rea, pofticioasa, inconstienta, tradatoare. Pentru a pune inceput bun ar trebui ca mai inainte sa te spovedesti si sa-ti faci canonul de pocainta ca sa te impartasesti si apoi vei putea sa ramai cu Domnul Hristos si te va insanatosi El aducandu-te la silueta perfecta si nicidecum dieta ta medicalo-vegana care poate fi periculoasa pentru oricine, fiind defapt o cale amagitoare.

Totusi daca crezi ca te ajuta Dumnezeu atunci poti sa nu mai manci nimic si sa nu mai bei nimic pana simti ca te iau toate chinurile mortii si ca lesini de foame si neputinta nemaifiind in stare sa stai in picioare fara sa ametesti, si ajuns in starea asta, la marginea iadului si a mortii, poti sa cauti sa rabzi in continuare dar hranindu-te foarte putin doar cu legume si supe de legume fara paine si fara dulciuri si dupa cateva luni vei simti diferenta fata de starea obeza si rusinoasa a celui ce se batjocureste cu mancarea si nepasarea pacatoasa.

Rugaciunea si postul negru, uscat, pe termen lung si ajutorul Divin e cheia insanatosirii prin Credinta!.. insa trebuie si curatenie (nepacatuire) ca sa nu cazi in labordelatorie, mandrie si slava desarta.

Alunga pofta ori de cate ori iti vine sa manci paine, sa bei apa, sa bagi in tine orice fel de dulciuri si sucuri. Alunga pofta si pazeste-ti gura ca sa nu bagi nimic in tine cat mai mult timp uitand cu totul de mancare si bautura si cand manci numai dupa ce ti se face foame si sete, numai de foame si sete rabdate indelung si nicidecum de pofta, abea atunci manca foarte putin, cat mai putin fara sa te saturi si fara sa-ti satisfaci pofta sau placerile gusturilor si pofta sexy, fara sa te multumesti dupa nemultumire, fara sa te satisfaci.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 17.05.2024 at 11:20:09.
Reply With Quote
Răspunde