Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.05.2024, 09:41:33
ALARIC ALARIC is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 100
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Pentru mine ramane o taina, un mister, o nelamurire majora faptul ca Iisus viu fiind inca pe cruce (dar si inainte de a fi prins, deoarece stia ca va invia din morti), nu a chemat multimile din zona, pe iudei, pe marii preoti, pe romani, grecii si alte neamuri, pe vindecati, toata suflarea care facea negot in zona, sa participe la Invierea Sa a treia zi, si ca urmare a acestei marturii sa fie atent/detaliat documentata istoric la fel cum participam noi la Biserica Sa de sute de ani cu mic cu mare.
Crezi ca ar fi venit? I-a tot chemat timp de 3 ani.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.05.2024, 17:36:44
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.663
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Crezi ca ar fi venit?
Cum sa nu. La invierea lui Lazar s-a strans tot satul cu mic cu mare sa vada ce o sa se intample o data cu venirea Vindecatorului. Iisus,pentru impact vizual si emotional maxim a si amanat invierea prietenului Lui tocmai pentru a nu exista dubiu ca acela fiind mort de 4 zile a fost inviat prin CUVANT.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.05.2024, 01:15:00
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.020
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Ce legatura are bucuria si sarbatoarea Invierii Domnului atat de dorita de popor cu varianta ta care cu alte cuvinte spune:
N-ai voie sa fii martor la Invierea Domnului pentru ca facand asa il ispitesti pe Dumnezeu.
Nu e varianta mea, Iisus spune asta despre Sine, nu eu; eu doar ”te trag pe tine de mânecă”.

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Poporul poate sa fie martor la invierea lui Lazar fara sa ispiteasca, dar a Domnului ba.
Inteleg incercarea de a explica teologic dar totusi ceva nu se leaga.
Oare vezi neconcordanta explicatiilor.
Tu nu te contrazici cu mine, ci cu Scriptura!
Nu se leagă și nu vrezi concordanța datorită ”duhului” tău. Neconcordanța este între ce vrei tu și ce a dat Dumnezeu să se întâmple acolo.
Crezi că voia ta e mai... bună ca a lui Dumnezeu?

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
In lucrurile concrete cum ar fi:

ERA MORT si acum ESTE VIU! nu prea lasa loc interpretarilor subiective, nu crezi? Indiferent de intelectul omului.
N-ar fi acum mai viu dacă atunci L-ar fi văzut nulțmimile; ba chiar ar fi strigat lumea că nu e El, din moment ce chiar dintre ucenici nu L-au recunoscut față-n față.
Nu ține atât de intelect, cât de inimă.

11. Și ei, auzind că este viu și că a fost văzut de ea, n-au crezut.
12. După aceea, S-a arătat în alt chip, la doi dintre ei, care mergeau la o țarină.
13. Și aceia, mergând, au vestit celorlalți, dar nici pe ei nu i-au crezut.(Mc16,11-13)


Poate că dacă atunci L-ar fi văzut mulțimile(conform scenariului tău) osânda ar fi mai mare acum. Ce înseamnă osândă mai mare?????
În ambele cazuri, nici dacă-L vedeau mulțimile atunci, nici dacă acum osânda ar fi mai mare, nu e nicio diferență.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 17.05.2024 at 01:20:26.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.05.2024, 02:46:32
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.663
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu e varianta mea, Iisus spune asta despre Sine, nu eu; eu doar ”te trag pe tine de mânecă”.
Iisus intradevar spune asta despre Sine dar in fata celui mai mare demon mincinos si ucigas al oamenilor. Niciodata nu a refuzat o minune, o vindecare, o inviere a oamenilor prin invocarea ispitei lui Dumnezeu drept o scuza. Chiar si la Nunta din Caana unde inca nu ar fi trebuit sa initieze succesiunea de minuni si sa stea inca incognito, nici aatunci nu a invocat ceva de genu: Nu pot mama, pentru ca l-as ispiti pe Tatal Meu" Practic pentru a nu-i intrista pe nuntasi tinandu-i pe "uscat" el a incalcat ordinea in care trebuiau sa se deruleze evenimentele. A zis: Hai treaca de data asta!
In timp ce Maica Domnului din scurt, fara s-o lungeasca le-a spus servitorilor: " Faceti EXACT ce va spune El"

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Tu nu te contrazici cu mine, ci cu Scriptura!
Nu se leagă și nu vrezi concordanța datorită ”duhului” tău. Neconcordanța este între ce vrei tu și ce a dat Dumnezeu să se întâmple acolo.
Crezi că voia ta e mai... bună ca a lui Dumnezeu?
Nu ma contrazic ci pun intrebari pe care chiar Hristos mi-a dat libertatea sa le pun. Este firesc pentru un mirean sa fie si sa gindeasca liber, nu incatusat. Fara libertate personala nu avem cum sa atingem potentialui lui Dumnezeu tatal. Eu am relatia mea cu Dumnezeu de care stiu numai eu si pe care numai eu o inteleg pe deplin, asa cum o ai si tu in felul tau.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
N-ar fi acum mai viu dacă atunci L-ar fi văzut nulțmimile; ba chiar ar fi strigat lumea că nu e El, din moment ce chiar dintre ucenici nu L-au recunoscut față-n față.
Nu ține atât de intelect, cât de inimă.
Nerecunoasterea lui Iisus dupa moarte, a diversilor care l-au cunoscut bine poate fi rezultatul faptului ca este greu sa treci de faptul ca l-ai vazut murind pe cruce, insingerat si batut, iar acum era curat si fara vanatai/rani, evident in afara de unele. 2. "Nu ma atinge femeie" iar ne duce cu gindul la faptul ca El era schimbat ca infatisare.



Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Poate că dacă atunci L-ar fi văzut mulțimile(conform scenariului tău) osânda ar fi mai mare acum. Ce înseamnă osândă mai mare?????
În ambele cazuri, nici dacă-L vedeau mulțimile atunci, nici dacă acum osânda ar fi mai mare, nu e nicio diferență.
Mai, nu este un scenariu ci o incercare de a ne lamuri, autorizata de Dumnezeu. Cind ai ceva de intrebat intrebi. "Bate si ti se va raspunde"( acum asteptam raspunsul. Nu stiu cum esti tu dar eu nu fac parte din cler ca sa nu am dezlegare si sa depun juraminte.... "Nu Jurati"!
Hristos ne vrea liberi!
Nu inteleg de ce trebuie sa fim terorizati de "o osanda mai mare" daca ne intrebam de ce Iisus dupa Inviere nu s-a aratat Preotilor care , la fel il cunosteau deja bine.
Unde vezi tu in acest gest o ispitire a lu Dumnezeu, ca doar nu se arunca de pe Teplu in fata marilor Preoti iudei ci doar le-ar fi facut o scurta vizita.

Eu am lucrat destul cu copiii in scoli si daca tu profesor de teologie ii tii pe copii cu sperietori de genul "va osanditi intreband" te asigur ca ii pierzi instantaneu de amici si le tai orice spirit de cunoastere a povestirilor Biblice....parerea mea
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.

Last edited by cozia; 17.05.2024 at 02:48:48.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.05.2024, 03:50:15
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.020
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Iisus intradevar spune asta despre Sine dar in fata celui mai mare demon mincinos si ucigas al oamenilor...
Îi spune asta diavolului, însă nu-L ispitește pe Dumnezeu (de 2 ori) nici cu aruncarea Sa de pe munte, nici cu învierea Sa din morți.

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Mai, nu este un scenariu ci o incercare de a ne lamuri, autorizata de Dumnezeu. Cind ai ceva de intrebat intrebi.
Dacă te-a autorizat Dumnezeu să întrebi așa ceva, oare ce altceva ar fi mai autorizat/vrednic/drept să ți se răspundă?
Dacă tu zici că răspunsul meu e o incercare teologică de clarificare și nu ești mulțumit, oare ce altceva așteptai pe forumul ortodox?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 17.05.2024 at 05:34:47.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.05.2024, 11:22:40
ALARIC ALARIC is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 100
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Cum sa nu. La invierea lui Lazar s-a strans tot satul cu mic cu mare sa vada ce o sa se intample o data cu venirea Vindecatorului. Iisus,pentru impact vizual si emotional maxim a si amanat invierea prietenului Lui tocmai pentru a nu exista dubiu ca acela fiind mort de 4 zile a fost inviat prin CUVANT.
Marii preoti si fariseii se hotarasc sa il ucida tocmai din cauza acestor minuni. Chiar si pe Lazar vor sa-l omoare. Stiau destul de bine ce fac. Mantuitorul a facut multe minuni, unele chiar in prezenta lor. Cand minunile erau evidente si nu mai aveau argumente sa le nege vin cu ideea ca le face cu ajutorul capeteniei demonilor. Nici o minune nu cred ca i-ar fi determinat sa creada in El.
Acum tu te intrebi de ce nu a facut o demonstratie de forta care sa ii forteze cumva sa creada in el. Cred ca asta e rezervata la sfarsitul vremurilor. Posibil ca daca ar fi facut asta atunci la inviere, noi nu am mai fi existat. Totul se termina atunci, judecata, totul.
Reply With Quote
Răspunde