Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.05.2024, 22:53:38
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Mi-a spus cineva acum vreo 12-14 ani, cineva care s-a informat (eu nu știu mai bine ca el) că lemnele e permis să le transporți cu mașina personală dacă sunt tăiate ca și pentru consum, iar el chiar transporta cu o dubă lemne tăiate, însă dacă lemnele sunt la dimensiuni de cel puțin un metru, transportatorul e pasibil de dosar penal. Poate că la vreascuri nu e chiar așa cum crezi. Ia cercetează mai profund și spune-ne și nouă.
Nu uita că încălzirea cu lemne e indezirabilă pentru păpușari, iar statul are tendința de a da vina pe cei care taie vreascuri pt furtul industrial de lemn al firmelor mamut.

Nu cred că dacă ai o căruță plină de vreascuri când vine milițică sau vreun curcan veros al sistemului mai scapi așa, poate oricine să facă experimentul, vedem dacă scapă fără amendă sau chiar dosar penal.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.05.2024, 22:56:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.164
Implicit

Deși deficitul bugetar este în creștere, Guvernul propune majorări salariale de 10 % pentru bugetari

Deși deficitul bugetar este în creștere, Guvernul propune majorări salariale pentru bugetari, creșteri de 10% raportate la nivelul lunii decembrie 2023, în două tranșe, respectiv pentru luna iunie 2024 și septembrie 2024, impactul bugetar fiind de 1,127 miliarde lei, informează Televiziunea Română.

Astfel, Ministerul Muncii a lansat în dezbatere publică un proiect de ordonanță ce vizează majorarea salariilor bugetarilor cu 10% în acest an, împărțită în două tranșe de câte 5% fiecare.

Conform proiectului, salariile vor fi majorate pentru diverse categorii de angajați din sectorul public, inclusiv pentru cei din instituții de cultură, Registrul Comerțului, diplomați, apărare, primării și alte instituții finanțate din venituri proprii ale Guvernului și Parlamentului. Interesant este că unele dintre aceste categorii de angajați au fost recent implicate în mișcări de protest.

Proiectul vine în contextul în care România se confruntă cu un deficit bugetar deja semnificativ.

Proiecțiile indică un deficit care s-ar putea situa la 5% la finalul anului, dar estimările Comisiei Europene sugerează că acesta ar putea ajunge chiar și la 6,9% în acest an și ar putea crește în continuare în următorii ani.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
impozit, povara fiscala, taxa