Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 03.06.2024, 13:06:32
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.065
Implicit

Aplaud demersul de dialog politic,social. Până la urmă politica cu religia sunt rude de gradul întâi....

Eu nu prea fac nici politica,nici "religie",ci mai degrabă filosofez pe anumite teme,care pot fi uneori politice sau religioase...

Și asta voi incerca și acum,angajandu-ma puțin în acest subiect.

Spectrul politic actual nu prea mă interesează, decât în măsura în care mă afectează, însă dincolo de asta îl văd extrem de plat într-o parte și extremist în cealaltă parte.

Iar de aici putem distinge doua motoare care alimentează țara în acest moment.Unul conservator care a tras-o de la revoluție încoace, plus alte câteva artificii politice care deși erau promițătoare (USR) au devenit asimilate de grupul matca.(USR a fost singurul partid la care am aderat și în care am activat o scurtă perioadă.Oricum politica nu-i de mine,cel puțin nu în acest sistem. ).

Însă ce face palpitant acum peisajul politic este acest AUR.

Niciodată nu m-au interesat actele politice individuale sau membrii în sine.Relevanti pentru mine sunt inițiatorii, reformatorii și cei care au produs o mișcare.

Restul sunt followeri, executanți etc ... Așa că degeaba le este oferită importanță,credit sau chiar critici,acuze etc...

Atâta timp cât noi facem politică despre aceste nulități sau in jurul lor nu vedem nimic și rămânem în jurul unei bârfe stupide, distrați de un show care continuă de atâta timp pe care ei îl oferă și noi îl întreținem .

Orice schimbare făcută înafara unei dorințe sau credințe sau certitudine nu va avea efect, nici eficientă și practic nu se va putea implementa.

Așa că degeaba am avut atâtea tentative sociale, economice, culturale, medicala, educaționale etc....

Ele nu au putut fi implementate din cauza lipsei de educare corespunzătoare.

Practic omul nu a putut vedea dincolo de banul oferit pentru proiectul în sine.

Fără o viziune oferită de un lider care sa implementeze aceste proiecte, fără o educație prin care noi sa le înțelegem utilitatea și necesitatea....

Practic am atras bani sa ne aliniem cu UE, însă stilul nostru de viață și gândire este destul de diferit, așa că totuși am luat banii,am păstrat gândirea și nu prea ne asumăm nimic, găsind țapi ispășitori.

Stilul românesc este de fapt o rotație a puterii,unde puterea trebuie sa fie coruptă sau de preferat coruptibilă, dacă n-ar fi de ce ai pune o acolo,ea este așezată acolo pentru a putea servi interesele votanților, adică noi,iar noi preferam sa corupem mereu, tocmai de asta am ales și susținut și susținem in continuare corupția.

Așa că altă politică este inutil să facem până nu ne asumăm cat suntem de corupți, apoi să înțelegem cum ne afectează această corupție,după care sa vedem ce facem in aceasta privința...


Culoare politică, indiferent care va fi ea,va fi mereu murdărită de Corupție.....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #202  
Vechi 03.06.2024, 15:42:38
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Aplaud demersul de dialog politic,social. Până la urmă politica cu religia sunt rude de gradul întâi....

Eu nu prea fac nici politica,nici "religie",ci mai degrabă filosofez pe anumite teme,care pot fi uneori politice sau religioase...
Și politica aduce o filosofie socială, raportat la ce consideră drepturi, de pildă festivismul lgbt, și obligații eliminarea încălzirii poluante de pildă care va afecta viețile celor care se încălzesc pe lemn, eliminarea mașinilor cu motor pe combustie.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Iar de aici putem distinge doua motoare care alimentează țara în acest moment.Unul conservator care a tras-o de la revoluție încoace, plus alte câteva artificii politice care deși erau promițătoare (USR) au devenit asimilate de grupul matca.(USR a fost singurul partid la care am aderat și în care am activat o scurtă perioadă.Oricum politica nu-i de mine,cel puțin nu în acest sistem. ).
Mi-am dat seama de ceva ani că erai simpatizant USR, bine că te-ai lăsat de acest experiment păgubos pt țară.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Însă ce face palpitant acum peisajul politic este acest AUR.

Atâta timp cât noi facem politică despre aceste nulități sau in jurul lor nu vedem nimic și rămânem în jurul unei bârfe stupide, distrați de un show care continuă de atâta timp pe care ei îl oferă și noi îl întreținem .
Nu e vorba de bârfă dacă ai fi avut curiozitatea să studiezi CV-ul celor de la europarlamentare vedeai că Piperea e realizat și profesional și financiar dinainte.
Omul se pricepe să înțeleagă unde bat niște legi, ce valori afectează, ce libertăți ni se mai restrâng.
Din fericire e pe locul 2 și dacă AUR ia 5% tot se califică, întrebarea e dacă intră și Mihai Neamțu, și Peter Costea și Aurelian Popa cel care s-a luptat în pandemie juridic cu statul, are și aurelian.ro unde vorbește despre impactul PNRR, al tratatelor pandemice șamd.

Mi se par 3 oameni redutabili care au un cuvânt de spus, care independenți nu intrau și care ar putea ajuta mai mult România decât o babă ca Maria Grapini, sau unul precum Claudiu Manda soțul Olguțăi campion la chiulit din sesiunile de plen.

Evident că apar și idioți utili care au misiune să bruieze cunoașterea listei AUR sau scurmă după pete în soare în loc să înțeleagă esențialul, peste 5 ani traiul va fi mult mai greu decât astăzi, dacă se va vota ceva nociv, nu se va afla în țară decât târziu când trebuie să devină legislație națională.
Partidele ticăloase vor da în media alte subiecte care să acopere cu zgomotul de fond problema.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 03.06.2024, 18:04:15
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.065
Implicit

Măi Iorest, logic nu te cunosc, decât din dialogurile și postările de aici, însă ți-am mai spus-o și ți-o repet...

Te apreciez atât în mod obiectiv,cât și într-un mod subiectiv...

De ce?

Pentru implicarea de care dai dovadă, pentru interesul continuu, pentru punctele de vedere clare și ....

Cel mai relevant,zic eu..... Pentru capacitatea de a vedea dincolo de "gard" de multe ori, chiar daca o faci tot în stilul caracteristic, poți vedea limpede dincolo de ceea ce susții și crezi in mod curent.

Singurul tău "păcat" este că te autoplafonezi in zone care îți oferă un mediu de "siguranță", și din moment ce ai o cunoaștere destul de vastă și în celelalte aspecte, joci puțin "murdar" și injust.

Adică că și cum și eu după ce m-am "spălat" in toate apele sa revin in ortodoxie,pur și simplu pentru că este mai ușor și facil decât să lupt in continuare pe cont propriu....

Sau sa aleg să susțin AUR,daca tot suntem la politic,doar prin prisma naționalismului, ortodoxismului închizând ochii la restul aspectelor....Pe care nu le mai enumăr acum...
Nu ar fi corect!

Ar fi și este un egoism....

Tu ești capabil de rațiune autentică,și eu pentru asta lupt.

Gândirea nu trebuie "prostituată" nici în scopuri politice și nici din rațiuni religioase.

NICIODATĂ!

Eh când vor fi sisteme politice sau instituții religioase care sa ia considerare asta și să funcționeze în acest sens, atunci mă gândesc să ader și susțin asemenea instituții sau partide....

Până atunci orice demers al unei persoane care vede clar "rahaturile" și le susține face o "crimă" împotriva gândirii....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 03.06.2024, 19:07:15
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Singurul tău "păcat" este că te autoplafonezi in zone care îți oferă un mediu de "siguranță", și din moment ce ai o cunoaștere destul de vastă și în celelalte aspecte, joci puțin "murdar" și injust.
Adică ca și cum și eu după ce m-am "spălat" in toate apele sa revin in ortodoxie,pur și simplu pentru că este mai ușor și facil decât să lupt in continuare pe cont propriu....
Sau sa aleg să susțin AUR,daca tot suntem la politic,doar prin prisma naționalismului, ortodoxismului închizând ochii la restul aspectelor....Pe care nu le mai enumăr acum...
Nu ar fi corect!

Ar fi și este un egoism....
Nu e egoism că nu ține numai de mine, în 2020 cei care au votat partide mainstream ne-au târât într-o dictatură din care o parte au sfârșit de la protocolul de tratament farmaceutic și metodele dure de carantinare plus inocularea impusă.

Dacă erau mai mulți patrioți în Parlament și puterea relaxa la maxim ca în Suedia sau Bulgaria unde au fost deschise bisericile de Paști în 2020:

Mă uitam la un podcast Gheorghe Piperea cu Vasile Stoiculescu

https://youtu.be/6KiSF4pwoOY?t=163

Profesorul universitar pur și simplu demantelează ultraliberalismul economic, ar trebui să asculți spune clar despre cum puterea de cumpărare a euro a scăzut, azi iei cu 140 de euro ce luai în 2019 cu 100.
Vorbește despre cum sunt protejate băncile, în caz că ai peste 100.000 de euro depozit și banca dă faliment, ți se confiscă banii.
Statul a putut să piardă miliarde pe armamaent donat și pe vaccinuri dar nu răscumpără acțiuni strategice.
Citat:
Tu ești capabil de rațiune autentică,și eu pentru asta lupt.

Gândirea nu trebuie "prostituată" nici în scopuri politice și nici din rațiuni religioase.

NICIODATĂ!

Eh când vor fi sisteme politice sau instituții religioase care sa ia considerare asta și să funcționeze în acest sens, atunci mă gândesc să ader și susțin asemenea instituții sau partide....

Până atunci orice demers al unei persoane care vede clar "rahaturile" și le susține face o "crimă" împotriva gândirii....
Aici e vorba despre linșajul economic la care vom fi supuși de către stat după 1 iulie, va putea crește și de 10x impozitul pe locuință, doar proprietatea pe locuință o mai avea omul și aceea o va pierde.

O treime dintre cetățenii UE spune Piperea că sunt în sărăcie din cauza măsurilor, optimizarea fiscală și compensare înseamnă că TVA-ul plătit aici de multinaționale se redistribuie în țările lor de origine sau în offshore, plus valoarea rămâne doar din taxele pe muncă maxim.

Omul are niște inițiative legislative interesante, are și capacitatea să le facă, în Franța privatizarea e înlocuită cu naționalizarea, Renault a fost naționalizat de 5x, în zona de Pharma și Industrie Militară la fel au făcut.

Mai zice despre energia verde, prosumatori cu panouri, sunt doar 100.000 de prosumatori și alte sute de mii care așteaptă să se branșeze în rețea și sistemul încetinește mult procesul, pt a avea monopol pe prețuri și să facă speculă cu prețul la energie și combustibil.

A mai atras atenția că multe panouri sunt făcute în China să funcționeze puțin 7-8 ani și după nu sunt reciclabile.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.06.2024 at 19:12:47.
Reply With Quote
Răspunde