Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 09.05.2024, 19:16:58
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 303
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Este cumva si general?
Mai nou se crede „ofițer de stat major” al Bisericii „lui”, că vedem că nici Hristos „pare” să nu mai „aibă loc” de o așa „personalitate” „colosală”, care probabil că se crede vreun „santo subito”, în ciuda aparențelor de smerenie pe care și le afișează, relevându-se din nou ceea ce demonstram mai sus, anume impostura acestui personaj, că el nu întrunește criteriile pentru persoană din punct de vedere teologic, anume numește ceea ce puteți citi mai jos drept „moară” a Duhului Sfînt, așa cum menționează acest eretic. Până la urmă nu cred că-i așa de mirare, că de la un impostor ca așa-zisul „Părinte” Neculă te poți aștepta oricând la astfel de ieșiri în decor.

„Moara” Duhului lui Hristos, potrivit așa-zisului „Preacucernic” „Părinte” Neculă

„Necula (Omul Anului) @Premiile Radar de Media 2023”

Altfel, poate să îl tot cânte acum pe cel pe care îl prezintă acolo ca fiind mai nou un „mitropolit universal”, așa cum se crede și pe sine drept „preot al națiunii „lui” românești, ortodoxe și nu numai” (că la el știm că totul e pe personajul lui fizic, înrudit până la urmă, după cum îl pomenește repetat și Becali, cu megalomanul care vorbea despre „guvernul meu”, „rumânii mei” și așa mai departe cu lista de „accesorii” ale „preamăreței personalități”), anume mă refer la IPS STREZA (Liviu), după ce l-a „belit” bine de tot, încât opinia mea este ca Streza să renunțe la visările „dumnealui” mai mult sau mai puțin pomenite la canonizare. Bineînțeles că Dumnezeu este suveran și vede mai bine decât oricine, însă asta rămâne opinia mea, fundamentată, justificată inclusiv teologic, și în definitiv când cineva se lasă condus de tot felul de belitori de beregate (așa-zisul „Părinte” Neculă fiind doar unul dintre ei), s-ar fi cuvenit să se aștepte să nu aibă pretenții, chiar și nemărturisite, la a fi, cum se autointitula impostorul Neculă, „coleg de sinaxare”.

(Iar în caz că ar fi cineva care să conteste o astfel de ipoteză precum cea de mai sus referitoare la IPS STREZA (Liviu), cred că n-ar fi rău să se gândească mai bine referitor la un adevărat cult al „personalității” înflorit, extrem de bizar de altfel, în jurul celui care mai nou se crede „Apostol” sau poate chiar „întocmai cu Apostolii lui Hristos Dumnezeu”.)

Last edited by David_1859; 24.05.2024 at 18:57:00. Motiv: corecturi
Reply With Quote
  #112  
Vechi 24.05.2024, 20:50:49
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 303
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Păi și ce a făcut popa ăsta al vostru, a încurajat avorturile sau a izgonit el personal 7 milioane de oameni din România?

Sau care-i șpilul?
Păi în momentul în care cineva își arogă niște poziții de „jurisdicție generală”, de preot „al neamului”, nu prea merge cu trecerea cu vederea a unor probleme care au vizat și vizează la modul general acea nație, în speță cea română. Și era vorba și de răspuns la „construcția” cu care mă batjocorea „fratele” Iorest, așa încât nu am făcut decât în contextul discuției despre așa-zisul „Părinte” Neculă, să scot în evidență niște fapte de „construcție” a neamului, a națiunii (că el crede că „își permite” să abordeze lucrurile la acest nivel, așa crede el în tulburările duhovnicești ale minții lui), dintre care cu unele a conviețuit într-un anumit sens, iar la altele a participat într-un fel direct sau indirect, avînd în vedere că personajul se pretinde consilier pastoral-misionar al lui IPS STREZA (Liviu), ceea ce înseamnă că avea în răspundere morală problemele sesizate de mine, probleme care există și s-au perpetuat de zeci de ani, referitoare la religia luterană pe care au făcut-o la școală mii sau zeci de mii de elevi ortodocși, botezați ortodocși în familii ortodoxe, deci cu părinți ortodocși (care au acceptat extrem de bizar situația extrem de bizară pe de o parte, și aparent bizară pe de alta, în care au ajuns acei copii ai lor), precum și la fenomenul extrem de grav al învățămîntului în limba germană, destinat minorității germane, la care au fost buluciți și s-au bulucit oameni care, ce să vezi, au fost și sînt majoritatea români ortodocși membri ai Episcopiei Sibiului, adică ai acelei episcopii la care așa-zisul „Părinte” Neculă se consideră consilier pastoral-misionar.

Mai mult, reascultând recent un interviu (solicitat de așa-zisul „Părinte”, fapt confirmat de altfel de interlocutorul Damian Anfile la începutul înregistrării), dat la sfîrșitul lunii iulie din 2023, „marele” Neculă, fiind chestionat de Anfile referitor la „ceea ce am avut și nu mai avem sau nu mai putem avea”, iar cei interesați pot urmări fragmentul la care dau trimitere, așa-zisul „Părinte” Neculă spune și dă de înțeles că el niciodată nu a gândit în termenii regretului față de ceea ce am avut, am fi putut avea și mai mult și cam ducem lipsă, excepție făcînd naționala de fotbal a României, context din care putem înțelege foarte clar care a fost și este abordarea acestui personaj față de zecile de milioane de vieți omenești stîrpite, ucise prin avorturi în România, precum și față de milioane de oameni izgoniți în special după „revoluția” din 1989 de către asasinii economici, sociali, politici, morali etc. care au ajuns sau au fost puși de patronii lor neromâni (că este clar că ei n-aveau capacitate să răstoarne regimul de stat de la vremea respectivă) și ce măsură de nesimțire, aproape inimaginabilă (chiar și pentru mine, care mi-am dat seama de ceva vreme de un anumit nivel de nesimțire, de impertinență și de „dat din copite” ale așa-zisului „Părinte”, că el e cu „datul din copite”, și probabil că nu dă doi bani pe „copitele” altora..., că așa sînt cei cu „datul din copite”) a avut și are acest așa-zis „Părinte”, ba chiar „Părinte” al națiunii, al Bisericii, cum se pretinde el fără să îl fi învestit cineva vreodată în astfel de funcții, dar lasă că el se „învestește” singur, cu „de la „copita” lui putere”.

https://www.youtube.com/watch?v=QCYFFcf4TUM&t=4979s
Reply With Quote
Răspunde