View Single Post
  #8  
Vechi 08.11.2005, 14:30:50
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdiZ
Eu consider ca unul din motivele pentru care femeile trebuie sa isi acopere capul (+ sa poarte fuste lungi, sa fie nemachiate...) este ca sa nu devina ispite pentru barbatii din biserica. Si cand zic ispita, ma refer de la un simplu gand care s-a departat de rugaciunea care se face in acel moment in biserica, pana la situatii si mai grave. Trebuie sa ne gandim fiecare pentru noi insine ca pacatul nu este numai al ispititului ci si al ispititorului.
As vrea sa subscriu deplin la afirmatia lui Mikhael. Daca ne-am gandi ca trebuie sa ne prezentam in fata Domnului, am sti clar ce inseamna "tinuta decenta".
Asta si in cazul in care "barbatii" din biserica nu au cumva obiceiul de a "vana" ispitele prin biserica, in scopuri mai mult sau mai putin matrimoniale, crestinesti scl. Pai parca spunem ca "barbatul" il are drept cap pe Hristos! Ori la Liturghie nu esti chiar pe Muntele Carantaniei! si sunt suficiente actiuni pe care un ravnitor
intr-u cele dumnezeiesti le are de savarsit in timpul Liturghiei astfel incat sa nu mai aiba timp si de ispite si ispitire! In general insa mintea este imprastiata nu numai la rugaciune, iar atentia este in mod special dezvoltata direct proportional si distributiv, dupa ispite! Se ispiteste si singur omul, cand se plictiseste la Liturghie, sau tocmai pentru a nu se plictisi prea tare or fi ispitele!?;):D

Reply With Quote