View Single Post
  #5  
Vechi 12.10.2005, 14:41:53
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaiporubin
am si eu cateva intrebari pe aceasta tema:

dupa cate zile se poate intra in Biserica in urma unei realtii intime intre soti?
femeile pot intra in Biserica cu capul descoperit si imbracate in pantaloni?
femeile la ciclu pot intra in Biserica si daca nu care este perioada interzisa?
Se poate intra in Biserica sub influenta bauturilor alcoolice?
ma intereseaza numai aspectul accesului si nu al participarii la ceremonia religioasa
multumesc,mihaiporubin
La prima intrebare care cred ca este ceva mai personala, ar trbui sa intrebi preotul duhovnic. Oricum este bine ca inainte de Participarea la Sfanta Liturghie, sotii sa fie curati.
Da femeile pot intra in biserica si cu capul descoperit si in pantaloni! Tinuta cu pantaloni pentru femei nu este nici o tinuta interzisa, nici o tinuta considerata indecenta (mai ales cand nu sunt mulati, sau nu ti se vede buricul, sunculitele, etc.).
Pentru capul descoperit, este traditia, este bine ca femeia sa aiba capul acoperit; acoperamant pentru ingeri, caci "femeia este slava barbatului, iar barbatul capul femeii (barbatul sta cu capul descoperit in Biserica), iar capul barbatului este Hristos.
Exista cazuri cand preotul interzice participarea femeilor in anumite perioade la slujbe! Dar aceasta nu inseamna ca femeile aflate in astfel de situatii nu pot participa in mod radical la slujbe, oricum daca intra in biserica este bine sa nu se atinga de sfintele icoane, sau de vesmintele preotului, pot sta, pur si simplu si participa prin prezenta, eventual canta, la slujba!
Se poate intra in biserica sub influenta bauturilor alcoolice, daca nu deranjezi prea tare astfel incat se impune parasirea sfantului locas!
Dar un om cu adevarat evlavios nu v-a consuma bauturi alcoolice si nu se v-a duce in biserica astfel niciodata! Nu este indicat sau "Pur si simplu nu se cade!"
Reply With Quote