View Single Post
  #9  
Vechi 13.01.2006, 15:24:10
emilia03 emilia03 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2006
Mesaje: 9
Implicit

Cred ca trebuie sa mai recitim pe Clement al Alexandriei si pe Sf. Ioan Gura de Aur, care dau indrumari destul de precise referitoare la vestimentatia (mai ales a femeilor) din biserica. Desigur, cred ca o buna crestina, sau un bun crestin au grija de tinuta lor, sa nu scandalizeze, si in afara bisericii, darmite inauntru, mai ales ca se presupune ca te si impartasesti la liturghie (si chiar daca nu te impartasesti cu Trupul si Sangele lui Hristos, o forma de impartasire tot exista, asa cum ne invata parintele Cleopa).
Pe de alta parte, avand in vedere ca nu toti sunt la aceeasi intelegere duhovniceasca, ba chiar unii destul de straini, e clar ca nu pot fi scosi din biserica, decat daca tinuta lor scandalizeaza foarte tare; si pe ei ii asteapta Hristos, si pentru ei S-a rastignit, nu numai pentru noi, care credem ca stim f. multe. De asta se leaga si purtarea capului acoperit (nu numai la slujba, ci in general la rugaciune, chiar si acasa), care nu e doar o traditie, ci chiar cuvantul Sf. Duh, transmis noua de Sf. Ap. Pavel! Desigur ca nu luam, ca de altfel toate cuvintele Sf. Scripturi, doar dupa litera; daca vreo femeie trece pe langa o biserica si nu are ceva cu ce sa-si acopere capul, chiar daca stie ca asa s-ar cuveni, socotesc ca ar putea si sa intre, mai ales daca starea ei sufleteasca o impune, dupa cum poate avea si folos duhovnicesc daca se smereste si socoteste ca nu vrea sa-si mai adauge un pacat la cele pe care le are, dar ramane putin langa biserica si se roaga lui Dumnezeu pentru iertare. Nu stiu in care din aceste doua cazuri se va bucura Dumnezeu mai mult; numai El singur stie, dar cred ca pana la urma o primeste pe femeie oricum.
Cred de asemenea ca o femeie aflata la ciclu e mai bine sa nu intre in biserica, sau cel putin (pentru ca acest lucru se intampla de multe ori destul de neregulat si poate dura chiar multe zile) sa nu se poarte fata de cele sfinte ca si intr-o perioada obisnuita (adica nu se impartaseste, nu ia anafura sau aghiazma). Dar, tot asa, nu as vrea sa luam lucrurile foarte literal; daca se atinge accidental de preot, de vesminte, de icoane, mai bine sa nu faca caz de asta; stie doar Dumnezeu ca n-a facut-o cu gand de impietate.
Cat priveste ceea ce spuneau unii legat de prezenta "sub influenta bauturilor alcoolice", cred ca e destul de clar: ce rugaciune faci cand esti "influentat"? Mai bine roaga-te acasa daca esti asa de influentat! Daca unei femei ii spui ca se cuvine sa nu se atinga de cele sfinte pentru ca Dumnezeu asa a facut-o, pe cel "influentat" il lasi, desi nu l+a facut Dumnezeu asa. Stiu ca puteti raspunde ca si bautura a fost binecuvantata; da, dar Dumnezeu a dezlegat la pahar, nu la butoi! Iertare daca am zis-o prea tare; cred ca intelegeti miezul, si nu veti fi aspri pt. cuvinte.
In ceea ce priveste ispitirea prin tinuta indecenta, cred ca se intampla de multe ori sa fii ispitita sau ispitit chiar si in biserica. Nu suntem inca multi dintre noi la masura sfinteniei. As recomanda tuturor (se intelege ca mie mai intai) purtarea unei tinute cat mai obisnuite, care sa nu atraga atentia; asta daca se poate...
Reply With Quote