View Single Post
  #15  
Vechi 27.09.2023, 10:06:38
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.074
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu sta numai in ierarhi, dar sunt cei mai importanti. Fara ierarhi nu avem preoti, fara preoti nu avem Sfantul Botez, fara botezati nu avem crestini, fara crestini nu avem Biserica. Si mai mult, fara ierarhi nu avem succesiune apostolica. Eu am pretentii mai mari de la ei, tu vad ca nu, de-aia nu suntem de acord. Scuze pot sa le gasesc si eu o suta, dar nu cred ca au nevoie de scuze, au nevoie sa fie mai seriosi ca vin timpuri grele si trebuie sa fie pregatiti.
Hai să lucrăm amândoi într-o mitropolie solicitată și apoi să vb, că grijile sunt mai mult din păcate trebuie să le asiguri venituri, să-i ajuți în crizele de familie pe preoți sunt mult mai multe lucruri de făcut.
Plus că un ierarh slujește, deci nu are timp numai să facă administrație, se vede că nu se ocupă numai cu administrație sau numai de dogmatică, sunt varii probleme crize de rezolvat.

De fapt din cauza părții administrative care preia mult din atenția și concentrarea ierarhului, mulți călugări care invocă evlavia nu vor să fie episcopi, nici pr Cleopa nu a vrut.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 27.09.2023 at 10:09:05.
Reply With Quote