Subiect: AutoVortex
View Single Post
  #168  
Vechi 04.12.2022, 21:10:30
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Chestia e ca lui Dumnezeu nu ii prea pasa ce tara e Mai bogata sau nu. Lupta pentru resurse, lucrul material si orgoliul liderilor, nu sunt cerute de Dumnezeu. Dumnezeu cere doar mantuirea sufletului nu? Lui Dumnezeu nu ii pasa ca economia tarii noastre e la pamant. Ii pasa de altceva de la noi.
Nu e vorba de bogăție, ci de stabilitate, ai locuri de muncă în țară plătite cât de cât se întemeiază familii, ai oameni prezenți la slujbă în Biserică.
Nu ai locuri de muncă ți se pustiește populația, națiunea îți sărăcește, ajungi slugă la stăpân, unele femei își abandonează familia și se combină cu italieni/germani/arabi/scandinavi populația îți este expusă chiar și la abuzuri sexuale, la muncă neplătită, la sălbăticia specifică din capitalism, unii preiau ba religia catolică, ba trec la neoprotestanți pt viză de America, practic preiei apucăturile și religia hegemonului din țara în care ai emigrat.

Toată obida asta asupra poporului român și îmbătrânirea populației, e pt că nu ne-am retehnologizat industria după 1990 și am topit-o la fier vechi, nu noi ci FSN-ul și PNL/PSD/PD-L/ALDE(Tăriceanu). în principal.

Am auzit că au fost oferte chiar și din Japonia pt a prelua unele fabrici și a face un parteneriat româno-japonez, dar s-au cerut niște șpăgi de către cei care s-au făcut stăpâni vremelnici la conducere.

Deci privatizarea către Japonia, Coreea de Sud, etc nu era ceva rău, dacă a. se păstrau locurile de muncă, b. era o afacere win-win, c. veneau tehnologii noi, d. se actualiza programa facultăților de profil și a școlilor profesionale pt a scoate oameni utili în câmpul muncii.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 04.12.2022 at 21:17:44.
Reply With Quote