Subiect: AutoVortex
View Single Post
  #167  
Vechi 04.12.2022, 20:18:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Ai si tu dreptatea ta cu ce ai zis. Eu privesc lucrurile si mai in ansamblu, de asta acuz orice fel de incalcare a libertatii si din partea Vestului sau al Estului. Si eu mi-am dat seama de multe lucruri rele din Vest.
Nu știu dacă am dreptate, dar mi-ar place să avem relații comerciale cu toate țările puternice, cum are Ungaria sau Germania relații cu China.

Acum de pildă am văzut că USL-ul se ocupa cu evacuarea centrelor culturale Confucius

https://r3media.ro/institutele-confu...ze-in-romania/

Un proiect de lege inițiat de Pavel Popescu, Robert Sighiartău și Laura Vicol consideră Institutele Confucius din România drept „adevărate amenințări la adresa securității naționale”


Cele patru universități care au încheiat parteneriate cu Institutul Confucius riscă să piardă finanțarea pentru cercetare științifică din România dacă nu vor renunța la parteneriatele cu institutul văzut ca un instrument de propagandă a statului comunist chinez.

________
Deci e incredibil așa ceva, care mai e conceptul de autonomie universitară, dacă ar avea aceștia infiltrați cred că i-ar descoperi cumva.

Treaba e că în unele universități se fac studii de gen, gender studies și au sărit ca arși rectorii când s-a pus problema să se interzică.

Ce o să facă cu măsurile astea o să enerveze China și locul nostru în relațiile internaționale comerciale cu ei va fi luat de Slovenia, Ungaria, Cehia, Serbia țări care știu să joace cartea relațiilor internaționale.
România va tot fi retrogradată în parteneriatele pt Europa Centrală și de Est, povestea Dan Tomozei, jurnalist român plecat din Sibiu în China, căsătorit cu o chinezoaică:


Dan Tomozei diplomația româno-chineză:
https://www.youtube.com/watch?v=Z3NfWHFG6Yc

Franța are niște interese economice mari în China, are cea mai mare ambasadă acolo.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote