View Single Post
  #103  
Vechi 21.04.2024, 18:20:38
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 303
Implicit Ortodoxie „halal” sau halal „ortodoxie”?

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
În multe zone de pe planetă e pace de zeci de ani și creștinii nu sunt prigoniți fizic sau financiar, cel mult niște vorbe aruncate, sunt luați peste picior, cum se vor mântui aceia?

Trebuie neapărat să fie carne sfârtecată pe undeva sau tortură pt a te mântui ? (...)
Avînd în vedere că acest impostor și-a permis să defileze în acea carte „pentru copii” eretică, și am menționat în ce condiții o consider ca atare, cu un desen în care apărea el ținînd o carte a Triodului în fața copiilor, dau doar două stihiri, dar sînt multe altele, din Triod, pentru a se vedea âncă o dată cât de mult falsifică evanghelia acest impostor, acest nemernic, acest hulitor și pîngăritor:

„Martirii Tăi, Doamne, întru nevoințele lor, cununile nestricăciunii au luat de la Tine, Dumnezeul nostru; că avînd tăria Ta, pe tirani au surpat; zdrobit-au și ale diavolilor neputincioase îndrăzniri. Pentru rugăciunile lor, mîntuiește sufletele noastre.

Cu sângiuirile Martirilor Tăi, celor din toată lumea, ca și cu o porfiră și cu vison, Biserica Ta împodobită fiind, printr-înșii strigă către Tine, Hristoase Dumnezeule: Poporului Tău trimite-i îndurările Tale; pace cetății Tale dăruiește, și sufletelor noastre mare milă!”


Păi când el este „partener” și servitor al unor tirani (spre exemplu al tiranilor Wernăr Iohannis și STREZA (Liviu)), normal că el are altă „evanghelie” de propovăduit decât aceea creștină ortodoxă. Pentru mine nu este o mirare, e pur și simplu o logică a consecvenței în cazul „preacucernicului” așa-zis „părinte” belitor de beregate koșer și halal.

Evident că eu nu am presupus martirajul ca singură cale de mîntuire sau de mărturisire a adevărului, însă „hororis causa” a pus clar problema în spiritul unui anumit exclusivism din care martirajul și alte forme de mărturisire în condiții de prigoane sînt excluse, împotriva adevărurilor creștine ortodoxe.

Mai mult, acea înregistrare care din punctul meu de vedere în mod vădit nu este ortodoxă, a fost și este în continuare postată pe un canal intitulat „BOR”, la care se găsesc exclusiv exprimări ale așa-zisului „părinte” Neculă, ceea ce dă de înțeles că se consideră pe sine un soi de totalitate sau măcar de esență, de chintesență a Bisericii Ortodoxe Române, ceea ce evident că, avînd în vedere abaterile grave ale lui Neculă de la „regula credinței”, nu pot fi luate în considerare astfel de pretenții ale acestui impostor extrem de agitat.

Faptul că acest personaj cu mult se supraevaluează, așa cum am mai spus o dată că se consideră, în mod tacit, un fel de „patriarh neoficial” al BOR, se vede și din agitația lui de-a lungul și latul teritoriului României, de parcă ar fi pe „tarlaua” sau „feuda” lui personală, el avînd un soi de „jurisdicție generală”, fiind un fel de „jolly joker” al clericilor din BOR, ceea ce din nou scoate în evidență o logică a consecvenței, avînd în vedere că el nu are și nu știu dacă a avut vreodată de exemplu o parohie; se crede un soi de paroh al întregii Românii, de aici și pretenții absolut aberante de „preotul neamului”, de „mare preot național” sau ce se mai crede el în vîltoarea tulburată, agitată a minții lui.
Reply With Quote