View Single Post
  #101  
Vechi 12.01.2024, 09:44:41
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 303
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Unde e emisiunea, sunt interesat să o văd, nea Gigi e doar un mirean care și el face excese la echipa de club când umilește unii jucători sau le afectează forma fizică și moralul prin declarații în presă.
Emisiunea a fost de aprox. 2 ore, or cei de la RTV au publicat pe internet doar prima parte. Becali a vorbit despre preotul Necula în a doua parte a emisiunii și poate și din această cauză nu a fost publicată pe net, ci doar difuzată la tv înainte sau după Crăciun, poate pentru a nu-i „afecta moralul” mai mult autointitulatului „preot al neamului”.

Faptul că Becali este mirean nu are relevanță, poate că duhovnicește este deasupra unor preoți și chiar a unor ierarhi. Becali are și el problemele lui, și probleme foarte grave, nu intru aici în detalii, însă printre cele despre care a vorbit a fost și necesitatea ca ortodocșii să se împărtășească mai des cu Sfintele Taine, asta în condițiile despre care se cam știe și în alte condiții despre care nu se prea știe, anume că unii preoți au ajuns să facă un soi de „poliție politică / politico-religioasă” la Sfînta Împărtășanie, ceea ce este absolut incalificabil.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Pr Necula nu a fost nicăieri pe post sau eu nu l-am văzut în acest Post al Crăciunului, a fost neașteptat de absent, probabil doar câteva deplasări prin țară și atât.
Eu am auzit că a fost pe la ceva emisiuni, nu am urmărit. Spre exemplu, pe la TVR se spunea că ar fi o emisiune realizată într-o combinație mai nouă cu preotul catolic Francisc Doboș, însă am înțeles că fiecare prezenta ceva despre Crăciun din două biserici diferite, probabil că preotul Doboș are percepția că așa-zisul „părinte” Necula ar fi din nou relativ frecventabil, ca „personaj” mă refer, însă la Radio România nu a mai fost un duet Necula-Doboș ca în alte dăți, ci a fost preotul profesor Radu Preda. Ce m-a surprins încă o dată a fost prezența unui așa-zis episcop luteran, un fel de vicar, Sekeli sau ceva de genul, deși nu știu dacă adunarea luterană este biserică sau este o sectă, ceva mai veche decât altele, dar tot o sectă, și chiar una ultraminoritară în România. Însă avînd în vedere că așa-zisul „chiriarh” Streza vorbește despre conducători ai cultului luteran cu apelativ de „domnul episcop”, înseamnă că probabil iată că avem și episcopi prin România, nu doar ierarhi.
Reply With Quote