View Single Post
  #18  
Vechi 18.10.2016, 16:53:48
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Cred ca e vorba de o reglare de conturi. Traim intr-o lume condusa, clar, dupa legile sistemului mafiot.
În ultima vreme, opinia asta o aud cel mai des, când vorbim de corupție: N-avem de ales decât între mafioții noștri și mafioții lor; iar a fi patriot a început să însemne să-i preferăm pe ai noștri.

Eu, însă, nu abandonez toată speranța. Nu cred că-s toți la fel. Știu că cei băgați în corzi vor să compromită cu totul ideea de justiție. Că dacă nu vom mai crede că este posibilă, chiar că nu va mai fi.
În toată lumea există tendințe de mafiotizare, de căpușare a statului; în unele țări mai puternice, în altele nu chiar așa. Dar există și organisme care destructurează permanent acele rețele.

La noi DNA-ul nu are sprijin politic intern și fără sprijin nu poate funcționa, într-adevăr. Are sprijin extern, nimeni nu contestă asta. El este în interesul celor din afară, dar ne este profitabil și nouă. Într-o afacere corectă toată lumea câștigă.

Nu se fac doar alte matrapazlâcuri sub aparența justiției, cred eu. Se face, târâș-grăpiș, puțină reformă. Care înseamnă, între altele, eficiență și transparență. Or, astea nu convin pescuitorilor în ape tulburi.
Nu știu dacă va reuși până la capăt, dar ea este resimțită de cei care lucrează în Justiție. Nu mai vine cineva să-i spună judecătorului ce soluție să dea, cum era înainte.

Se încearcă reforme și în Administrație, în Sănătate ș.a.m.d. Uneori le simțim: atunci și acolo unde sistemul simți că e la dispoziția ta, simplu cetățean, iar nu la discreția unei clase privilegiate.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 18.10.2016 at 17:10:20.
Reply With Quote