View Single Post
  #874  
Vechi 20.01.2015, 00:24:34
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Liberi..un cuvant foarte mare. Fiecare pentru el...mai aproape de realitate. Daca mergem pe ideea ,,fiecare pt el" atunci va fi aceiasi libertate precum in lumea animalelor: libertatea de a supravietui fiecare cum poate. Poate nu mai este nevoie sa formulezi sistemul pt ca deja il traim :) Multi te-ar suspecta de o oarecare tenta anarhista. Iuliu nu stiu daca sa ma bucur cu privire la viziunea ta sau sa ma intristez, depinde de perspectiva din care as privi lucrurile. Daca ma voi intalni pe lumea cealalta cu grecii antici promit sa-i intreb ce-a fost in capul lor cand au gandit democratia :) Ma retrag din discutie, este tarziu si maine am de infruntat o noua zi, in lumea sistemului propus de tine, in care trebuie sa fiu ce stiu mai bine: un supravietuitor
Si democratia e un cuvant la fel de mare. Dincolo de faptul ca e si o prostie, ca nu e normal ca noi doi sa-i hotaram viata celui de-al treilea doar pentru ca noi doi avem o anumita viziune. Vezi, anumite lucruri le-am inteles - de exemplu nu ii ducem pe toti fortat la biserica doar pentru ca majoritatea e crestina - sau nu-l obligam sa se roage samd. Omul isi petrece duminica si timpul asa cum vrea. Dar cumva consideram ca e normal sa ne dea copiii sa-i crestem noi asa cum credem noi ca vrem, si sa credem ca acei copii au o datorie fata de noi.
Si anarhia e un cuvant mare. Sigur ca sunt sanse ca lumea sa sfarseasca in anarhie dar doar pentru ca ne-am indepartat de Dumnezeu. In cadrul unor comunitati crestine nu poate aparea anarhie desi nimeni nu-i spune altuia cum sa-si creasca copiii sau cum sa-si cheltuie banii.
Nici Iisus nu le-a avut pe astea cu democratia, doar a spus oamenilor ce ar fi mai bine sa faca si s-a intristat atunci cand acestia nu au ascultat - nu a spus hai sa supunem la vot, sa-i luam banii tanarului ca sa ne fie mai bine tuturor si sa-l mantuim si pe el cu forta cu ocazia asta.