View Single Post
  #27  
Vechi 19.02.2024, 22:59:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.082
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Eu sunt optimist, întrevăd vremuri bune. Pelerinajul în țară e în creștere, se merge la biserică, avem prezență în Athos, se construiește o mișcare conservatoare, se începe canonizarea sfinților închisorilor, etc.
Pelerinajul e în scădere de fapt, a scăzut numărul de locuitori cu câteva milioane față de 1990.
Să nu uităm că în anii 90 când nu aveai confortul personal al unei mașini cu încălzire în scaune moi ci stăteai cu orele prin frig în gări, Sihăstria și alte mănăstiri din Moldova erau luate cu asalt de sufletele în căutare de har și povață duhovnicească și la fiecare mănăstire primeai câte ceva de mâncare.

Acum unele mănăstiri văd vizita ca pe un concediu unde te cazezi și achiți, e clar că e scump să asiguri hrană și cazare dar mulți care au mers prin pelerinaje și au mai prins și debutul anilor 2000 mărturisesc că nu mai e ce a fost.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Dar mai ales, au început vremuri de încercare și Ortodoxia deja este singura „religie” care a rămas în picioare. Cât timp avem credință, nădejde, și iubire, o să fie o perioadă frumoasă pentru creștinism, adică o perioadă de sfințenie pentru cine se pregătește duhovnicește.
Din păcate am căzut urât la examenul închiderii Bisericilor și frica de virus, la neîndeplinirea cvorumului de 30% pt referendumul pt familie.

Toate astea pt că nu ne-am îngrijit și am lăsat în mâna lui Vadim, Dan Diaconescu etc să monopolizeze mișcarea patriotică, naționalistă suveranistă, sau ne-am încrezut în conservatorismul de mucava a lui papahagi și paleologu care cauționau un partid balama de tipul PMP care nu s-a opus real la închiderea Bisericilor, la delapidările de miliarde din pandemie pe produse neconforme, la frica generată mediatic de Ludovic Orban, la amenzile nesimțite de 20 de milioane dacă te plimbai în oraș fără o foaie, la distrugerea micilor afaceri.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 19.02.2024 at 23:02:39.
Reply With Quote