View Single Post
  #17  
Vechi 28.04.2024, 18:24:58
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.644
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
La care ortodoxie să te întorci?
PS - Penticostalule Traditional, la voi cum se procedează în asemenea cazuri?
Imi pare rău de ceea ce ai pățit, Mihail, condoleanțe!
Te cred că ești poate frustrat și supărat.
Mă rog ca Domnul să nu lase să se zdruncine credința ta.

La noi este tot sistemul diferit și nu se poate face comparație. Eu plătesc lunar, toată viața, zeciuială din salariul meu bisericii. Acum să zicem că e undeva la 1.200€ anual. Am fost botezat la 18 ani. Hai să presupunem că unul ca mine moare la 68 de ani și plătește timp de 50 de ani zeciuială bisericii. A plătit în viața lui 60.000€, aprox. 300.000 RON.

E adevărat că nu plătește niciodată niciun serviciu bisericii, nici acatiste, nici cununie, nici botez, nici înmormântare nici nu știu exact ce și cum se plătește la ortodocși. Dar probabil că, de-a lungul vieții, un ortodox obișnuit nu plătește la fel de mult ca un penticostal.

Dacă o iei așa, la o primă vedere "la ortodocși plătești înmormântarea, la penticostali nu" pare că ortodoxul iese pe minus. Dacă privești în ansamblu nu mai este așa.

Eu asemăn cele două sisteme cu a avea asigurare auto sau nu. Într-un sistem plătești CASCO lună de lună, iar dacă ai un accident nu e grija ta În celălalt plătești doar dacă ai un accident. Și într-un sistem și în celălalt ai avantaje și dezavantaje.

Eu sunt mulțumit cu sistemul meu. Gândesc că dau banii lui Dumnezeu, nu plătesc servicii ci dau Bisericii pentru toate nevoile ei. Dar totuși, dacă vorbim strict financiar, a ieși pe pierdere sau câștig, atunci când se trage linie cel mai probabil că plătesc mai mult decât un ortodox.
Reply With Quote