View Single Post
  #132  
Vechi 12.08.2011, 18:46:17
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Anna21, cazul lui Fallen e doar unul din multele de acest fel.
Altii au si copii impreuna, am mai scris acest lucru. Imagineaza-ti ca unul din soti devine, dupa multi ani de convietuire, ortodox practicant nedispus a face rabat de la nimic in drumul sau spre mantuire. Cum trebuie sa procedeze - sa-l stranga cu usa pe celalalt pana acesta cedeaza si se cununa religios, sa plece si sa-si abandoneze familia si copiii nascuti in pacatul curviei?

De ce generalizezi situatia familiei cunoscute de tine?
Nu toate femeile casatorite civil ajung sa fie slugi barbatilor lor, am in jurul meu sute de exemple. Cumnata mea e casatorita civil de 30 de ani cu un barbat muncitor si serios iar impreuna au 4 copii. N-am vazut sa fie exploatata in vreun fel, ba chiar e o femeie fericita si implinita.

Ai fi surprinsa poate sa auzi ca unii duhovnici arata intelegere pentru aceste situatii (nu in sensul ca le tolereaza sau incurajeaza, insa stiu a da un sfat bun, un cuvant de alinare, samd).
Nu stiu cum ar trebui sa procedeze, are duhovnic, probabil.
(Totusi, daca este ortodoxa practicanta si necununata, nu ar avea motiv sa fie "implinita" pt ca sta departe de Sf. Euharistie.)

(si eu nu m-am referit la femeile casatorite civil ca ar ajunge in situatii de slugarnicie.. ci la cele in relatii de concubinaj, care de teama nesigurantei relatiei sunt mai predispuse la compromisuri)
Reply With Quote