View Single Post
  #10  
Vechi 02.03.2010, 12:20:50
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Eu nu condamn nimic...nici Mall-uri, nici super si nici hypermaketuri...pentru ca de noi depinde modul cum ne gospodarim, ce si cat ne propunem sa cheltuim...in functie si de capitalul alocat bineinteles!!

In plus am constatat ceva, daca mi-e sete atunci cand ies la cumparaturi am tendinta de a cumpara tot felul de sucuri, iar daca mi-e foame...mi-e pofta de extrem de multe lucruri si bag in cos cu frenezie, dar cand am iesit la cumparaturi cu burta plina, cumparam cat mai repede ce aveam nevoie...si imi vedeam de treaba fara probleme...deci ar fi si asta un prilej de meditatie.

Totusi in Ro, lumea cumpara cu nemiluita, si de cele mai multe ori aveam impresia ca au societati comerciale si se aprovizioneaza, ceea ce nu ar fi nici exclus...dar parca nu as crede ca toti au afaceri de genul, ci doar cumpara cu toptanul...in fine nu e treaba mea, sa cumpere lumea daca are cu ce!

Dar totusi sa nu uitam ca nu ne duce nimeni in carucior la supermarketuri sau Mall-uri, asa ca tot noi decidem daca avem treaba pe acolo...sau nu!
Reply With Quote