View Single Post
  #25  
Vechi 19.12.2010, 23:35:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Deci doar instantele lumesti, ca dreptatea de-a lungul istoriei a fost alta. Atunci de ce greco-catolicii fac atat de mult caz de nedreptatea ortodocsilor, apeland la crestinism si la dreptatea in fata lui Dumnezeu?
Asta cu apelarea la creștinism a fost inițial. Văzând că apelurile la creștinism nu duc nicăieri când e vorba de preoții ortodocși care țin cu dinții de bisericile furate, BRU a făcut apel la instanțele de judecată. Acelea lumești. Și a câștigat de obicei, chiar dacă unele procese au trebuit susținute pe la Strassburg, presupunând mari cheltuieli suportate de noi, de laicatul greco-catolic. Mereu am crezut că sfintele lăcașuri ridicate de pururea pomeniții ctitori dinaintea noastră merită acest efort. Numai procesul pentru bisericuța mea, Sf Vasile cel Mare de pe Polonă, a durat mai bine de un deceniu și a fost ruinător. Am recuperat-o până la urmă, dar adusă în stare jalnică, acum nu mai avem bani și ne plouă în casa parohială în care preotul ortodox își ținea câinii.


Citat:
Povestea cu Sf. Metodie si Chiril e ca ajunsesera la conflicte cu clerul latin din zona, de aceea s-au dus la Roma.
Și papa cui a dat dreptate ?
Dar la Roma ce căutau, din moment ce au fost trimiși de patriarhul bizantin și susțineți că Roma nu avea jurisdicție universală în Biserica primară ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote