View Single Post
  #24  
Vechi 17.12.2015, 21:33:51
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De mirare însă că regimul nu a distrus complet viața bisericească. Nu înțeleg nici astăzi din ce rațiuni a rămas totuși o anume permisiune de a trăi viața de cult și obiceiurile strămoșești. Probabil și-au făcut socoteala cinică, așa cum și propagau, că religia e opiu pentru popor. Și fiind opiu mai îndulcește nițel necazul...
Sau poate au găsit în Ortodoxie, mai ales în Ardeal, un mijloc de a păstra ceva din ființa națională...
La noi acasă trăiam un melanj dubios referitor la credință și Biserică.
Tata era membru de partid și lider local - evident că nu putea fi un om prea bisericos, deși nici adversar înverșunat al Bisericii nu era. Poate pentru că era filolog, uneori citea din Biblie... Dar la o slujbă nu prea l-am văzut, exceptînd vreo nuntă ori vreo înmormântare...
Exista o înțelegere, se pare, între mama și tata privind educația noastră creștină. Mama fiind credincioasă, din familie de credincioși, ne învățase rugăciunea, ne deprinsese cu mersul la slujbe și ținea posturile, sărbătorile așa cum era tradiția. Tata nu a împiedicat-o niciodată, nu îmi amintesc să fi fost între ei vreo discuție pe tema asta... Îmi pare rău că nu-i mai pot întreba cum s-au înțeles ei în această chestiune. Aș fi tare curios...:)
Lucrurile au evoluat în așa fel încât deja, pe când aveam vreo 13 ani, mama mi-a propus să merg la ... seminar! Mă visa preot!! Și culmea e că tata nu s-a opus... Dar eu învățasem deja șmecheria, ca elev premiant, că omul se trage din maimuță, că religia e retrogradă, că e opiu pentru popor etc. Mi se explicase bine, la orele de marți seara, când făceam materialism științific cu profu de mate, că trebuie să depășim vechile credințe care nu sunt decât invenții ale omului ignorant care nu face față stihiilor naturii.....
Bunica din parte tatălui era atee. Ea avea convingerea tare că orice fenomen se poate explica pe baze raționale, științifice și că nu e nevoie să căutăm alte explicații decât pe pământ.
Bunicul fugise din istorie, după revenirea din război, în fundul curții... Nu mai avea încredere în nimeni și în nimic, se închisese în sine și lucra de dimineața până seara târziu în grădină.... Nu știu dacă avea sau nu credință în Dumnezeu. Dar fapt uimitor, când a citit în Scânteia că undeva în Uganda a avut loc nu știu ce nenorocire, a plâns... Suferea pentru acei oameni....
Bunicii din partea mamei au fost țărani evlavioși. La 90 de ani bunica își făcea în fiecare dimineață mătăniile și toată pravila de rugăciune, în genunchi, sub icoana mascată de un frigider imens... Nu știu cum făcea ea, parcă privea prin frigider la icoană și se ruga....
Bunicul a murit când comuniștii i-au luat și ultima pereche de cai. Nu a putut duce și asta și a murit de inimă.

La Revoluție, cea mai tare vorbă a scos-o bunica: "Ce-au avut maică cu el, de l-au omorât taman de Crăciun? Ce, n-avea Cine să-l judece? De-acum o să ne fie și mai greu, veți vedea...."
Și văzurăm.