View Single Post
  #500  
Vechi 24.11.2014, 02:06:14
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Btw, cum sunt astea "cursuri aplicative"? adică vin si pacienti ??
O întrebare bună.
De obicei, astfel de cursuri conțin două părți principale:
a) o parte de expunere teoretică, mai mult sau mai puțin interactivă;
b) o parte de exerciții practice ca aplicație la teoria expusă, sub forma unor mici scene de viață la care participă cursanții. Se fac mici ateliere de lucru, se experiază un anumit conținut expus anterior (de pildă poți face un exercițiu de grup privind spațiul personal sau un exercițiu individual privind starea de Eu Copil - în Analiza Tranzacțională), se face feed-back pe subgrup și/sau pe ansamblu, iar la sfârșit conducătorul face unele precizări, evaluări, recomandări în funcție de ceea ce s-a întâmplat pe parcursul exercițiilor.
Cu prilejul exercițiilor practice adeseori ies la iveală și ... pacienții!
Firesc, dealtfel, întrucât fiecare dintre noi are acest statut, pe ici pe colo...:)

*
O a doua accepțiune a termenului de "aplicativ" are în vedere finalitatea cursului. E vorba despre formarea la cursanți a unor abilități și competențe practice. Cursul este conceput ca un "mediu de învățare". Aceasta înseamnă că ne așteptăm ca la finalul experienței de învățare, cursanții să poată realiza concret, la un nivel ridicat de eficiență, acțiuni precum: întâmpinarea și acceptarea relației de suport, crearea bazelor relației, ascultarea activă, evaluarea personalității și a situațiilor critice de viață, sugestie și persuasiunea terapeutică, oglindirea, rezumarea etc.
Pentru a realiza aceste acțiuni specifice rolului unui psi, este nevoie nu doar de cunoștințe declarative (teorie, achiziții conceptuale - "ce știi despre") ci și de cunoștințe procedurale ("cum procedezi"). La acestea din urmă cred că se referă termenul de "aplicativ".


P.S. Îmi pare provocator cum sună "psihologie patristică". M-aș bucura să aflu în ce raport se află acest concept cu "psihoterapie ortodoxă".
P.P.S. Mulțumesc frumos, Delia, pentru anunț!

Last edited by Ioan_Cezar; 24.11.2014 at 08:10:30.
Reply With Quote