Subiect: La rugaciune
View Single Post
  #7  
Vechi 07.08.2008, 13:11:37
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Cred ca in timpul rugaciunii noi trebuie sa implicam toata fiinta noastra (trup si suflet)pentru ca omul intreg este trup si suflet- Sf Grigorie Palama. Nu intamplator in ortodoxie nu exista banci, pentru ca biserica nu este o scoala unde se preda Scriptura, ci este un locul unde se realizeaza mantuirea. In actul adorarii lui Dumnezeu implicamatat sufletul, cat si trupul(prin metanie, cuvant, acte)
Apropo de banci ... am observat in unele biserici ca au inceput sa puna scaune pe partea stanga si pe partea dreapta. Nu vorbesc de scaunele lipite de peretii bisericii, acelea trebuie sa existe pentru oamenii batrani si bolnavi. Dar a umple biserica cu scaune mi se pare un lucru neortodox. Parca am fi intr-o sala de spectacol unde toti vin sa asculte vreun concert sau mai stiu eu ce.

Biserica este un loc de rugaciune este un spital duhovnicesc, eu stiu ca in fata lui Dumnezeu nu vii sa stai pe scaun atata timp cat esti sanatos. Asta este un fel de lipsa de bunsimt.

In fata lui Dumnezu (inaintea Sfantului Altar) unde se afla Insusi Trupul si Sangele Domnului spunea o maicuta ca trebuie sa stam cu frica si cu cutremur.

Catolicii au banci pentru ca la ei in Biserica si asa nu exista nici o stare duhovniceasca care se afle in Biserica ortodoxa. La ei se simte ceva sec incomplet, nedesavarsit.

Reply With Quote