View Single Post
  #12  
Vechi 16.09.2009, 10:02:16
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
Īn prealabil postat de costel Vezi mesajul
De curand am citit ca yoghinii sustin adesea ca Hristos lauda desfranarea. Tmeiul acestei afirmatii ar fi versetul: "Iertate sunt pacatele ei cele multe, caci mult a iubit" (Luca 7, 47). Aici e vorba de Maria Magdalena. Potrivit interpretarii date de ei, expresia "caci mult a iubit" s-ar referi la faptul ca a iubit multi barbati.

Insa, daca Hristos o lauda ca "a iubit multi barbati", dupa cum sustin yohinii, atunci de ce Maria Magdalena renunta la desfranare? De ce plange pentru faptele din trecut? Despre acest lucru nu au mai grait nimic.
Poate se citeste ce scriu aici pe forum,poate nu,simt imboldul de a scrie totusi...
Despre yoga,deoarece se face referire la yoga si yoghini.
Ca in toate religiile,sint scoase fraze din context,si se pune accent pe ele,spre pierzarea lor si pentru pierzarea celor naivi care cred cele citite.Yoga nu este altceva decit o alta CALE spre Dumnezeu.Nu este cu nimic MAI BUNA decit ORTODOXIA,dar,asa cum am mai postat o data,EROAREA constanta din interiorul ei,este EU.Pe parcursul practicii,creste si se intareste acest EU (EU fac,prin MINE,capacitatea MEA..EU,EU).La fel ca in ortodoxie,CALEA este denaturata.Oameni sint si cei numiti yoghini,dar nu toti care practica sint yoghini.Ei doar au auzit de yoga,practica yoga dar NU O INTELEG.Caramizile de baza din yoga sint:
infrinarea,nonviolenta,respect,puritate,multumire, altruism,bunatate nelimitata,invatatura despre Dumnezeu etc,etc...iar practica yoga,intr-o manastire yoghina,NU ESTE PREDATA fara asimilarea profunda a acestor principii.Precum este scris in biblie despre lume ''ei doar au auzit despre mine''.aceiasi fraza IDENTICA se aplica si in yoga ''ei doar au auzit despre yoga''.Si la final,o idee:cei numiti yoghini,cei care ''sustin'',care''demonstreaza'' care ''se fac auzuti'' cei care ''pretind'' etc...nu sint altceva decit ''omul vechi'' de care scrie biblia.
Ego-ul este cel turbulent si vorbaret.
Amin.
Reply With Quote