View Single Post
  #45  
Vechi 30.05.2007, 15:33:59
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Antiecumenism, erezie inseamna modificarea invataturii de credinta. Din cate stiu eu, Crezul se zice inca in biserici asa cum a fost el compus in 325-381 d. Hr. cand s-o schimba ceva (ti-am mai zis asta) imi schimb nick-ul si iau unu` asemanator cu al tau. Pana atunci... nu inchid ochii si incep sa dau intr-unul sau altul.

Ce se ascunde in spatele mentalitatii tale se numeste frica. este o atitudine de inferioritate, de complex. O Biserica care refuza un dialog pe orice tema de frica ca nu cumva sa nu isi piarda credinta este deja pierduta. Stai tu linistit... cei care ne reprezinta stiu care ne este invatatura. Participam pentru ca avem un cuvant de spus, pentru ca SUNTEM IN IPOSTAZA IN CARE AVEM CEVA DE SPUS si avem ocazia de a ne face auziti.

De ce pui problema (desi sa fim clari: in miscarea ecumenica nu se pune problema la renuntarea propriei credinte, indiferent din ce pct. de vedere privesti: ortodox, catolic etc) ca iti pierzi tu credinta, cand poti spune: altii vor vedea adevarul credintei mele (desi repet, aici nu este vorba de a convinge pe altcineva)?

Insa faptul ca esti stapanit ca tu ai impresia ca doar altii ne pot schimba si noi nu putem sa schimbam pe altii arata ca pui un complex de inferioritate asupra Ortodoxiei.
Reply With Quote