View Single Post
  #2  
Vechi 25.04.2007, 22:30:40
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

As avea de facut cateva adaugiri, mai ales pentru faptul ca in mediile catolice este raspandita opinia ca ortodocsii prezinta deformat invaturile lor de credinta. Si asa isi gasesc scuze si pentru altele.

Astfel:
3. Papa este infailibil ex cathedra, adica atunci cand exprima in mod oficial (deci nu in orice cuvantare a sa) invatatura Bisericii Catolice. Infailibilitatea papala, spun ei, este o modalitate de manifestare a infailibilitatii Bisericii.
4. Nu orice suflet ajunge in purgatoriu, ci acelea impacate cu Dumnezeu (prin spovedanie), dar insuficient curatate de urmarile pacatelor. Dupa ei, ar fi o modalitate de a explica rugaciunile pe care Biserica le face pentru cei adormiti. "Si ortodocsii cred ca unele suflete dobandesc mantuirea nu imediat, ci prin rugaciunile pe care le fac cei ramasi in viata pentru ei".
5. Catolicii spun ca e vorba de traditii diferite (Desi Sf. Scriptura e clara: zice artos=paine dospita, nu azima), cum aveau si altii (armenii).
6. Catolicii spun ca Fecioara Maria s-a nascut din Ioachim si Ana, dar ca Duhul Sfant a pazit-o la zamislire neatinsa de pacatul stramosesc. "I-a daruit un har special, un privilegiu al Fecioarei".
7. Transubstantiere (catolicii) / prefacere (ortodocsii)
Mai nou, catolicii considera ca de la ei nu lipseste epicleza, este o "calomnie ortodoxa". Totusi nu cad de acord care din rugaciunile ritului roman are rolul de invocare a Duhului Sfant si cand anume se produce "transubstantierea".
8. Greseala lor este ca impun celibatul, in contradictie cu invatatura Sf. Pavel (Timotei, Tit). Normal este sa se lase libertate de alegere, asa cum prevad canoanele ortodoxe.
9. Aici exista niste nuante. Catolicii vorbesc de pacate veniale si pacate de moarte, de pedepse temporale si pedepse vesnice. Indulgentele nu se aplica in toate cazurile.
Problema pleaca de la intelegerea harului ca un bun detasat de Dumnezeu, castigat de Hristos la sfarsitul activitatii Sale (dupa Inaltare), pe care l-a transmis intr-un depozit al Bisericii, in administrarea ierarhiei in frunte cu papa.
Invatatura despre har este marea problema a teologiei catolice, izvorata din introducerea adaosului filioque in Crez.

Referitor la liturghii, catolicii au 12 rituri recunoscute oficial.

Am spus toate acestea pentru ca am observat cum catolicii gasesc in multe situatii o portita de scapare pentru inovatiile lor in formularea de catre unii ortodocsi a unor obiectii insuficient de exacte. Daca o acuza este (partial) eronata, cei acuzati resping in bloc orice vine de la acea persoana. Inclusiv ceea ce chiar era adevarat in acea obiectie.

Dau si un exemplu, ca sa fiu mai bine inteles.
Pe multe situri ortodoxe apare urmatoarea formulare: "prin Imaculata Conceptie catolicii cred ca Fecioara Maria a fost zamislita de la Duhul Sfant". Atunci catolicii sar ca arsi, scarbiti de incultura si reaua-vointa a ortodocsilor: Fecioara Maria s-a nascut din parintii trupesti Ioachim si Ana, dar a primit o gratie speciala (numai ea intre toti oamenii) de a nu se naste cu pacatul stramosesc. De unde catolicii trag concluzia ca toate obiectiile ortodoxe sunt exagerari, atacuri necrestinesti, cautarea deosebirilor si acolo unde nu sunt, etc.

Cred ca ar fi bine ca atunci cand avem ceva de criticat, sa o facem numai in cunostinta de cauza, altfel se inregistreaza un efect contrar celui scontat.
Cand aducem critici, nu trebuie sa o facem decat pentru iubirea adevarului; nu pentru a umili, ci pentru a castiga unele suflete la dreapta credinta. Cum spunea un parinte de la Athos (Arhim Emilianos, parca, citat undeva pe acest forum), catolicii sunt intre fratii in suferinta, care asteapta (inconstient, de cele mai multe ori) chemarea ortodoxa la libertate. Din pacate noi, ortodocsii, nu suntem (majoritatea)la inaltimea numelui pe care il purtam.
Reply With Quote