View Single Post
  #34  
Vechi 01.02.2011, 10:40:50
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Laudele deșarte nu-și au rostul, nu l-am cunoscut decât din vedere, de la distanță, din TV și că l-am mai ascultat la câteva liturghii și cuvinte duhovnicești la sfârșitul liturghiei și la radio de câteva ori. E trist că am rămas mai singuri, ca niște copii la care ne-a murit străbunicul. Nu știu dacă l-am iubit sau nu cu adevărat. Că așa doar vorbe deșarte, e ușor a spune, dar inima, inima mea nu știu cât de mult a fost de alături de el, nu doar acum la final, ci în toată viața lui, căci știu de el de prin 1991, când l-am văzut la Catedrală cu Arhiepiscopul Teofil Herineanu care era foarte bătrân dar era plin de Har Sfânt, că se vedea când binecuvânta... Și de atunci l-am urmărit de la distanță, așa din curiozitate, ce mai face și ce mai spune, dar n-am stat de vorbă cu el niciodată, și multe lucruri bune a făcut, și a spus... taine cu mult tâlc, și nu știe gLumea ce a făcut el din ascultare... căci gLumea nu-i atentă... nu ia în seamă... Chiar și acum pe patul de moarte a spus o proorocie în ceea ce-l privește, încă de pe patul de spital din străinătate... ''Aș vrea să mor acasă'', adică în România... Și Domnul a hotărât ceea ce e mai bine pentru el, căci nu vrea Domnul jertfe și suferință și chinuri, căci el a suferit multe chinuri pentru Hristos la viața sa, hăituiala comunistă, temniță, batjocuri, umilințe, și nu mai avea sens să-l lase Domnul să mai sufere iarăși, și iarăși căci crucea lui a fost înaltă și de fier, cruce grea și cumplită... și complet împlinită, cum ar zice americanii: Mission Complete! Așa că nu am ce să plâng, nu am ce, și nici nu știu dacă nu cumva ar trebui să mă bucur și să mă veselesc, să dănțuiesc înaintea Domnului, așa ar fi, doar că nu se cuvine... și eventual aș plânge mai mult pentru noi cei rămași de izbeliști... căci el iubea și mângâia pe toți ciungii și cocoșații și bolnavii și piticii și urâții... Am fost martor odată la catedrală și mult m-am mirat cum voiau ei sărmanii să fie mângâiați de părintele, de străbunicu'... Și el i-a mângâiat fără aere de mitropolit, ci era așa ca un frate mai mare și mai bătrân, dar în aceiași durere cu ei... m-am mirat mult atunci... Ce să spun, de faptul că întotdeauna a fost demn și serios și smerit? Că a avut atitudinea cea mai dârză în această perioadă de 20 de ani de aiureală politică, iar în cei 42 de ani de dinainte de '89 a fost mereu stindardul răbdării ciumei comuniste până la sfârșit... căci primind un vis ca să nu ajungă povară, el nu și-a scos amândoi ochii așa cum a avut intenția în pușcăria cea mai grea în care a fost băgat pe nedrept, ci sora lui cea oarbă ce trecuse la Domnul i-a apărut în vis și amândoi pe o plută ce urca râul Bistrița i-a spus că nu e bine să fii povară nimănui, și iată nici pe ultima sută de metri Domnul nu a lăsat ca să ne fie povară. O ce dulce povară... Doar că nu mai au astăzi copiii responsabilitatea cea sfântă pentru străbunici și bunici, așa că el și Dumnezeu știind acest lucru, au hotărât să nu ne mai apese cu un bătrân bolnav și neputincios... trecându-l cu demnitate Domnul la cele de sus, la cele cerești. Mulțumim Doamne pentru toată viața, sfântului robului tău. Amin.

Last edited by vsovivi; 01.02.2011 at 10:50:02.