View Single Post
  #92  
Vechi 16.10.2006, 20:21:42
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Cat de mult v-ati dat silinta sa imi raspundeti... ati ajuns chiar la poezii... Nu spun ca omul este chiar un dumnezeu(cel putin nu in sensul religios)... Oamenii i-as impartii in doua: o masa uriasa in care intradevar nu prea exista individualism, si masa exista cu un singur scop: sa se autosustina, dar exist si indivizii care se ridica deasupra, si aici vedem ca oamenii nu sunt chiar nimicuri. Ziceai Elena de "mici dumnezei"...cu toate ca avem potentialul acesta, noi ramanem mici nimicuri pe langa Creator? Interesant...
Ascultati oameni buni...nu cred ca nici un Dumnezeu perfect vrea sa ii fiti slugi care nu sunt in stare sa gandeasca singure...Dumnezeu in varianta ortodoxa seamana cu figura paterna care incearca sa se impuna in viata copiilor sai(mai putin la momentul in care se pronunta osanda vesnica...nu mi se pare prea iubitor aici...).
Jeniffer sunt in mare parte de acord cu tine. Conceptele de bine si rau au aparut in functie de ce considera majoritatea. Ca sa sintetizez ideea de bine as opta pentru: ce nu provoaca neplaceri altora. Nu sunt reguli fixe, de la inceputul universului...pur si simplu sunt adoptate de comun acord.
Si sunt curios cam ce crezi mai exact dpdv religios(sper sa nu interpretezi gresit mesajul, sunt chiar sincer curios ce opinii religioase au altii)
Reply With Quote