View Single Post
  #95  
Vechi 27.01.2009, 10:49:18
Maria-Raluca's Avatar
Maria-Raluca Maria-Raluca is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

De ce cred in Dumnezeu?
Deoarece de mica am fost crescuta intr-o atmosfera placuta, parintii mi-au vorbit despre Dumnezeu ca despre un inger, ca sa inteleg la aceea varsta. Mi-au spus ca Dumnezeu e mai mare decat orice om si el sta in cer cu toti sfintii, mi-au spus ca acolo, in cer, unde sta El este cald si foarte mult alb, si miroase a tamaie, si ingerii canta. Cu aceste idei de la parinti mi-am construit in minte raiul! Cand mama mi-a zis ca Dumnezeu este foarte mare, la inceput imi era frica, dar mai apoi am stat sa imi imaginez, deoarece am fost mereu un copil care , cand i se povesteste ceva, sau citeste ceva, vede deja imaginea celor povestite sau citite. sigur ca raiul imaginat de mine nu este nici pe departe la fel de frumos ca adevaratul rai.Mintea noastra umana nu isi poate imagina frumusetile raiului. Am fost dusa de mica la Biserica si am invatat sa crd ca exista cineva in cer care ne urmareste mereu. Mi L-am inchipuit pe Dumnezeu ca doi ochi uriasi pe cer care pot sa vada in acelasi timp ce face orice om. Cred ca am dobandit o constiinta care nu ma lasa sa fac fapte rele. (bineinteles ca mai faceam si eu poznele mele ca orice copil).Cand faceam ceva rau, ma suparam pe mine insami. Nu stiu daca ma intelegeti, dar simteam ca Dumnezeu ma mustra cand faceam ceva rau. Si mai cred in El fiindca mereu m-a ajutat cand m-am rugat Lui si m-a scapat de probleme:)
Iti multumesc Tie, Doamne, ca ma ai in grija Ta!
__________________
~Munceste ca si cum nu ai muri niciodata, dar ingrijeste-te de suflet ca si cum ai muri maine!~
~Cand oamenii te cinstesc si te lauda, spune-ti in sinea ta:" Nu eu merit asta, asta nu se cuvine mie, ci, Tie, Doamne!"~
Reply With Quote