View Single Post
  #1  
Vechi 15.10.2007, 14:55:17
dcmkarmi dcmkarmi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.10.2007
Mesaje: 1
Implicit

Buna ziua.
Sunt casatorita civil de 1 an de zile. Momentan eu si sotul meu suntem plecati din tara, si urmatorul concediu va fi prin aprilie in 2008. Nunta religioasa o sa o facem candva, dar nu stim cand. Nu avem niciodata timp. Si ne-am fi dorit ca macar sa facem la anul logodna la biserica. Am inteles ca trebuie sa avem lumanari, verighete si nasi. Intrebarile ar fi :
1. Nasii de la logodna trebuie sa fie casatoriti? Daca da, de ce? Pentru ca nu este vorba de cununia in sine, ci de o simpla logodna.
2. Nasii de la logodna trebuie sa fie aceeasi cu cei de la cununia religiosa? Pentru ca nu se stie niciodata ce iti rezerva viitorul, si nu stim cand si daca o sa apucam sa facem religios. Daca facem peste 10 ani si pe oamenii astia nu ii mai putem gasi sau sunt plecati pe undeva?
Adica sunt prea multe reguli si multe neintelese, care sunt nascocite de preoti dupa bunul plac. Imi cer scuze dar mojoritatea care i-am cunoscut erau cu 2 fete, in biserica spuneau ceva si cand dadeau sultana jos, se comportau total diferit, de iti era frica de ei.
Si as vrea sa mentionez ca este adevarat ca : cate iserici atatea pareri. Deci va dati seama de ce nu este nici o oranduire si fiecare isi da cu presupusul. Se stie de cand lumea ca lucrurile cele mai bune si trainice sunt cele simple. Deci trageti voi concluzia..
Reply With Quote