View Single Post
  #12  
Vechi 21.01.2011, 20:45:32
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Regret ca s-a ajuns la ironizarea celui care a pus intrebarea.
Eu vad totul ca pe o dorinta de a se ajunge la o explicatie coerenta din punct de vedere tehnic.

Nu cred ca din Noul Testament se impune clericului sa se casatoreasca, ci doar i se permite.
Apostolul Pavel recomanda fecioria (in speta, celibatul), dar numai pentru cei care il pot duce pana la capat. Dar nu obliga nici la celibat, nici la casatorie.
El a stabilit niste norme morale si sociale privitoare la cleric, fara insa a impune casatoria, ci considerand-o ca pe ceva firesc cu conditia ca , daca exista casatorie a clericului, aceasta sa fie unica.
Ulterior, Biserica a stabilit canonic care treapta aclerului se alege dintre cei necasatoriti. Cine doreste episcopat, bun lucru doreste, dar pentru aceasta, iata, trebuie sa faca o jertfa: celibatul, mai bine zis castitatea.

In legatura cu clerul romano-catolic, eu stiam ca in nici o treapta nu este permisa casatoria, inclusiv diacon, ba chiar si la treapta inferioara de hipo-diacon, care nu este obtinuta prin hirotonie, ci prin hirotesie, fiind o treapta administrativa, iar nu una harica.
Daca s-ar casatori numai diaconii, ei nu ar mai putea sa devina preoti, nici episcopi, fiindca daca preotul trebuie sa fie necasatorit, atunci diaconul casatorit ramane diacon toata viata.

Acum, oarecum in gluma, preotii ortodocsi pot sa-i "invidieze" pe cei catolici fiindca orice preot catolic poate deveni episcop, iar preotii catolici pot sa-i "invidieze" pe cei ortodocsi pentru ca acestia se casatoresc.
Reply With Quote