View Single Post
  #10  
Vechi 18.03.2010, 13:05:44
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

[quote=mihailt;225113]Eu stau si ma uit ce se da prin mass-media:
foarte putina muzica romaneasca,foarte putine filme romanesti,aproape nimic despre modul de viata al stramosilor nostri.
Produsele romanesti tipice sunt nepromovate,stilul de viata romanesc pastoral e dispretuit ,vedem anti-publicitate la locurile de vacanta din Romania si alte multe ca acestea.
Pe langa asta vedem agresiuni si pe alte planuri asupra neamului romanesc.Una din ele este ca viata devine grea in Romania si romanii sunt fortati sa plece din Romania si acolo se deznationalizeaza.
De aceea parintele Justin Parvu probabil a zis sa nu se ia pasapoartele ca asta a fost mila lui Dumnezeu prin care oamenii simpli crestini ortodocsi romani puteau fi tinuti in Romania.
Dar parintele Justin Parvu a fost gasit vinovat de iubire fata de neamul sau se pare.

Vad ca si pe Trinitas TV (desi acolo se promoveaza un pic neamul romanesc uneori) in loc sa se dea o muzica buna romaneasca populara din fluier,din caval sau alte muzici romanesti este data muzica straina de neamul romanesc adica muzica simfonica.
.................................................. .................................................. .......................
Frate, am o rugaminte pe care te rog sa nu mi-o iei in nume rau , in nici un fel de rautate, si sa o primesti ca pe o invitatie frateasca : am vazut modul tau de postare, preocuparile si patima cu care postezi acolo unde te atrage, te rog autodefineste-ti orientarea religioasa si profunzimea ei, parerea si sentimentele fata de natia romana, de istoria, cultura si limba acestui neam, de locul si rorul Romaniei intre celelalte natii surori ortodoxe.
Fa aceasta cit mai pe scurt, intro singura propozitie, cu cuvinte putine dar foarte expresive .
Este o invitatie si o dorinta sincera la ,,autodeterminare". Daca nu agreezi propunerea te rog sa ma ierti si sa consideri ca nici nu am vorbit amindoi despre asa ceva !
Reply With Quote