View Single Post
  #9  
Vechi 27.04.2007, 00:03:50
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_copila
Hristos a Inviat! Va rog, daca puteti, sa ma ajutati! Poate ca nu e un lucru prea important, totusi... va rog sa-mi raspundeti! De ceva timp, mama ma roaga sa ii vopsesc niste suvite. Imi cere sa o vopsesc eu ca sa nu se duca la coafor sa dea nu stiu cati bani, ca nu are de unde, ca asa face economie pt noi... Ce ma sfatuiti sa fac? Ce sa-i spun? Multumesc mult! Doamne-ajuta!
Adevarat a inviat! Eu n-as vopsi-o, dar i-as explica cu iubire de ce. I-as spune importanta harului care are nevoie de deplinatatea omului, de ruperea lui de duhul lumii, de atasarea lui deplina de Dumnezeu. Este o preocupare fara sens in perspectiva mantuirii si care simbolizeaza o revolta contra a ceea ce Dumnezeu a lasat pentru noi. Eu am apreciat f mult de Pasti (am fost la o parohie de aici) si nu am vazut decat doua femei vopsite (si acelea, cu durere o spun...romance). Celelalte, in general convertite la ortodoxie, au inteles ca a fi crestin implica atat interiorul cat si exteriorul transformate si transfigurate. Sa ne ajute Domnul sa intelegem si noi asta!

Elena

PS: Daca mama ta chiar vrea sa economiseasca pt voi, sa nu-si mai cumpere astfel de bazaconii. Iar daca va iubeste, sa se pastreze pe ea astfel incat sa nu pacatuiasca, adica sa fie o greutate pentru mantuirea voastra.
Reply With Quote