View Single Post
  #16  
Vechi 09.10.2010, 11:46:54
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Părintele Dumitru Stăniloae – Rugăciunea într-o lume secularizată

partea 3-a

Pentru Sfântul Chirii al Alexandriei nimeni nu se poate mântui altfel decât prin actul oferirii sale lui Dumnezeu într-o dăruire de sine integrală. Dar nimeni nu se poate oferi ca jertfa curata altfel decât prin unirea cu Hristos, Care se oferă neincetat pentru noi ca o jertfă curată și totală Tatălui. De la Hristos am luat și noi puterea de a ne curați și de a ne dărui, unindu-ne cu El într-un unic act de jertfă. Aceasta este tema unică a lucrării Sfântului Chiril: “Inchinarea în Duh și în Adevăr”[6]. Cel care se oferă pe sine lui Dumnezeu se dăruie cu toate gândurile și cu toate faptele sale. El trăiește cu totul în Dumnezeu. Accentul pe care Sfântul Chiril îl pune în primul rând pe oferirea propriei persoane nu este lipsit de importanță. Noi nu ne putem curați privirea, deci imaginile lucrurilor și persoanelor și relațiile noastre cu ele, dacă nu ne curățim propria noastră persoană. Nu-I putem dărui Lui Dumnezeu lucrurile noastre, daca nu ne putem darui pe noi insine. Este un lucru de prima importanță ca in tot ceea ce facem să ne vedem pe noi înșine cu referire la Dumnezeu, să fim mereu conștienți de această dimensiune profundă și tainică a persoanei noastre. Și aici ne vine în ajutor Dumnezeu Insuși venind aproape de noi, asumându-și umanitatea și dăruind-o Tatălui. Trebuie să avem respect și reverență față de noi înșine pentru a avea respect și reverență față de lucruri și semeni ca față de niște creaturi pline de taina și adâncul lui Dumnezeu. Dumnezeu Insuși ne-a înlesnit aceasta, asumându-și umanitatea noastră în chiar ipostasul Său, intrând în comuniune cu noi și împărtășindu-ne infinitatea Sa. Dar dacă trebuie să-i oferim lui Hristos gândul fiecărui lucru și chiar persoana noastră, este firesc să-i oferim și relațiile noastre cu ceilalți. Iar aceasta are din nou o mare importanță nu numai pentru curățirea noastră, ci și pentru ameliorarea raporturilor noastre cu ceilalți. Este mare lucru să nu gândești nimic rău cu privire la ceilalți. Asta înseamnă să te gândești la celălalt și să comunici cu el întotdeauna cu iubire și înțelegere pentru defectele sale care nu-i definesc ființa, cu un sentimentul de iertare, cu sentimentul de a comunica cu o taină.

Faptul ca cineva a comis o greșeală față de mine sau față de un altul, nu trebuie să scadă în ochii mei valoarea și sensul incomensurabil al misterului său, acest dar inepuizabil pentru mine, acest dar absolut superior față de lucruri, dat fiind că celălalt reprezintă în întâlnirea sa cu mine o rezervă infinită de mister. Sfântul Isaac Sirul spune: „Nu căuta sa faci deosebire intre cel vrednic și cel nevrednic, ci toți oamenii sa fie pentru tine deopotrivă în bunătatea ta. Căci în acest fel ii vei putea atrage spre bine pe cei nevrednici. Domnul Insuși a stat la masă cu vameșii și cu desfrânatele și nu i-a deosebit pe cei nevrednici pentru ca în felul acesta să-i atragă pe toți la frica de Dumnezeu si prin cele trupesti sa-i apropie de cele duhovnicesti“[7]. Evagrie monahul menționează îndeosebi datoria de a nu lăsa ca reprezentarea fratelui nostru, prezentă în conștiința noastră, să fie răpită de fiara urii: “deci, dacă gândul despre fratele nostru se învarte în noi cu ură, sa știm că o fiară sălbătică l-a răpit, asemenea și gândul despre femeie daca se întoarce in noi amestecat cu poftă de rușine“[8]. Iar dacă o fiară sălbatică face așa ceva în noi, asta înseamnă că ea face ravagii în noi. Semenii mei îmi pun problemele cele mai complicate; întâlnirile lor cu mine produc împrejurări mereu noi iar eu trebuie să văd în acestea tot atatea chemari pe care Dumnezeu mi le adresează pentru a face sa sporească iubirea. Răspunzând acestor chemări, eu accept un dialog mereu nou între Dumnezeu și mine. Punând, în toate situațiile în care ne aflăm, gândul despre aproapele meu în legătură cu Dumnezeu, eu îi răspund lui Dumnezeu nu numai mulțumindu-i pentru faptul că mi l-a dat pe acest semen pentru creșterea mea duhovnicească, dar de asemenea și cerandu-i ajutorul pentru a raspunde nevoilor innoite ale apropelui meu, nu numai pentru sporirea mea, dar și pentru sporirea sa duhovnicească. In afara de aceasta, eu mă rog ca semenul meu să fie ajutat în fiecare nouă împrejurare spre a-și înfăptui sensul existenței sale.

Al doilea aspect care trebuie examinat în această expunere este acela de a ști dacă rugăciunea mea poate avea un efect salutar în planul relațiilor sociale, în societatea secularizată de astăzi. O trăsătură caracteristică a acestei societăți este aceea ca omul se simte in ea mult mai singur decat in societatea de ieri in care nu lipsea preocuparea pentru Dumnezeu. Credinciosul simte astăzi nevoia de a se ruga poate chiar mai mult decât in trecut, pentru ca prin rugăciune se salvează de singurătatea atât de greu de suportat. El găsește în rugăciune mijlocul de a fi in comuniune cu Dumnezeu. Il are în rugăciune pe Dumnezeu Insuși în dialog cu el prin toate lucrurile și el însuși Il vede și Il înțelege pe Dumnezeu prin toate. Cel ce se roagă ia cunoștință de rădăcinile sale în realitatea personală, infinită a lui Dumnezeu și nu se lasă pradă valurilor superficiale ale vietii, ale unei vieti închise doar în orizontul pământesc. Iși poate umple viata cu un conținut infinit. Dar cel care se roagă aruncă și spre semenii săi punți mai consistente decât punțile fragile și superficiale ce se găsesc într-o societate secularizată. In fond, toți oamenii doresc astăzi mai mult ca niciodată astfel de punți. Dar ei nu au descoperit faptul că aceste punți nu se pot afla decât prin rugăciune. După convingerea noastră, cei ce se roagă pot nu numai sa arunce, să ofere astfel de punți, dar pot și să deschidă inima celorlalți pentru ca aceștia să le primească și sa raspundă comunicării de iubire a celor ce se roagă prin comunicarea propriei lor iubiri.
Reply With Quote