View Single Post
  #163  
Vechi 10.04.2024, 20:24:33
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.057
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cred ca nu ai inteles, tezaurul nu a fost dus de tot la rusi, ci doar pana se termina razboiul. Rusii l-au furat pentru ca nu au vrut sa-l mai dea inapoi, bolsevicii au pretextat ca e compensatie ca le-am fi luat Basarabia. Nemtii, austriecii si maghiarii (inclusv bulgarii) au furat tot ce au putut cand au ocupat Bucurestiul si sudul tarii. Nu era o alta alternativa pentru tezaur, rusii erau aliatii nostri in primul razboi. Dar rusii au fost mincinosi si fara cuvant in toata istoria lor.
Domnule faci ce faci și dai câte o justificare penibiluță pentru ducerea tezaurului la ruși, nu erau de încredere dar nu aveau de ales zici tu.
Nu aveau ce să-l ducă acolo, cum ai zis și tu cu rușii au mai fost probleme în istorie, pur și simplu PNL-PNȚ și Casa Regală au fost niște penibili în istorie ca pe multe alte probleme de la schimbarea Calendarului Bisericesc, corupția rampantă, neapărarea țării în fața raptului pactului Ribbentrop-Molotov, nedezvoltarea egală a țării - Moldova era ocolită, Basarabiei i se aruncau firmituri, ultratoleranța față de minorități etnice în timp ce românii erau ținuți într-o dezvoltare care băltea.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Zecile de bombardamente ale rusilor nu le-ai vazut, doar cel din Donetk. Urmaresti mai mult canalele rusesti, asa cum am spus?
N-au tras după oameni randomly cu ordin, cum se întâmplă în Gaza de pildă unde unii se joacă cu viețile civililor, o rachetă de croazieră poate lovi un bloc deși era trasă spre infrastructura critică sau alte obiective.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
S-au retras unde au apucat sa se retraga. M-am uitat acum, scrie ca au fost luati 3,35 milioane de prizonieri rusi in aceasta faza, ceea ce e foarte mult. In batalia Moscovei rusii erau in numar mult mai mic, abia cu diviziile din Siberia au egalat numarul nemtilor care atacau (in jur de 1 milion).
Nu contează că au folosit efectivele duse în Siberia, e tot armată și aceea, să nu uităm că multe pierderi ruse au fost generate chiar de ei că executau fără milă trădătorii și dezertorii.

Citat:
Nu exista limba depasita, este limba ucrainenilor. Este vorbita de 33 milioane de ucraineni ca prima limba, Rusii au incercat sa o interzica si sa o inlocuiasca cu rusa, la fel cum au incercat si cu limba romana in Basarabia. Nu mai asculta toate minciunile spuse de rusi.
Toți ucrainenii pe care îi cunosc eu știu rusa, dar rușii nu au nevoie să știe ucrainește ca să o dau ca ei, cu rusa te înțelegi și în Kazahstan și în Tadjikistan și în China se studiază și în SUA se vorbește în unele comunități eu la asta m-am referit.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 10.04.2024 at 20:50:38.
Reply With Quote