View Single Post
  #144  
Vechi 15.05.2007, 18:45:22
Ameera Ameera is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2007
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de najhat
Citat:
În prealabil postat de Eugen
Citat:
În prealabil postat de najhat
Citat:
În prealabil postat de spinu
......daca ai putea sa imi zici despre copii tai,cum iL privesc ei pe Dumnezeu si care este parerea lor despre religia lor? pentru ca pentru niste copii este foarte greu atunci cand parintii lor sunt despartiti sau cand traiesc intr-o familie in care religiile parintilor sunt foarte diferite. Oare pe cine asculta ei cand este vorba de religie? Ai zis ca sunt musulmani dupa tata ,dar au si un firicel de crestinism in ei sau sunt musulmani convinsi?
Ai atins punctul sensibil la mine.Poti sluji la doi stapani??Copiii mei sunt musulmani convinsi.Ei cred religia islamica,ca fiind ultima religie,ei sunt cei mai buni,ei vor merge in rai[asa au invatat din Coran].In Coran scrie[spus de ei]despre Domnul Iisus ca nu a fost rastignit si a murit.Ei spun ca Dumnezeu L-a luat la El si se va intoarce la noi,deci ei nu cred in inviere.Sa stii ca ,copiii nu sufera din cauza religiei mele;la educatia copiilor am participat amandoi,pot sa spun de fapt,ca eu mai mult ,fiind cel mai mult timp cu ei.Le-am explicat si mi-au explicat religia.Sunt anumite lucruri in religia noastra care nu le accepta si la fel si eu[ca ori crestin] nu le-am inteles.Da-mi voie sa-ti povestesc ceva.Pe data de 21 martie [luna trecuta]am primit telefon din Damasc de la prietena Nuti,vecina cu mine in acelasi cartier si casatorita de vre 32de ani cu un sirian si are 3 copii.PE 21 ia murit sotul[de o luna vorbim f,des];dupa inmormantarea sotului,tribunalul civilreligios a anuntat-o ca nu are dreptul la nimic din mostenirea sotului,nici pensie de pe urma lui pentru ca este crestina.Un crestin nu mosteneste si nici prin act de donatie,absolut nimic.Daca nu ar fi avut baiat,ci numai fata ,ar fi luat fratii tatalui totul.Si eu si ea stiam acest lucru de cand ne-am casatorit,dar Dmnul Iisus e mai presus decat orice.In concluzie,sunt multe de spus ,dar multumesc lui Dumnezeu ca sunt respectata cum trebuie si de copii si de sot si familia lui si ca dovada ca si musulmanii ne respecta[daca esti om bun si milos si cu frica de Domnul]chiar te iubesc.Stii,fiind printre straini[de tara],vecinul de langa tine e mai aproape decat fratele de departe.La judecata da apoi,fiecare vom ajunge in fata Domnului,indiferentde religie vom fi judecati-poruncile Domnului si pacatele strigatoare la cer sunt aceleasi[analizand cu copiii].Stii care este regretul meu din casatoria aceasta?Copiii mei nu se vor inchina la moartea mea si nici pomana crestineste din partea lor nu voi avea.Prima pedeapsa de la Domnul!
Najhat, nu dispera, nu mai retin exact, dar mi se pare ca la Sf. Lavrentie al Cernigovului am citit ca, dupa 40 de ani ies din iad si crestinii care au facut pacate grele si nu are cine sa-i pomeneasca. Mare este mila lui Dumnezeu si puternice sunt rugaciunile Maicii Domnului!
Cartea o poti descarca de la adresa:
http://www.angelfire.com/space2/carti/detalii/0124.htm
Cat despre copii, era de asteptat ca ei sa primeasca ceea ce li se explica la scoala, mai ales ca e si credinta tatalui. Copiii sunt asa de influentabili! O, ce situatie delicata! Pentru ca ceea ce ii invata la scoala e in totala contradictie cu Sf. Scriptura si cu invataturile Bisericii noastre!
"Iubitilor, nu dati crezare oricarui duh, ci cercati duhurile daca sunt de la Dumnezeu, fiindca multi prooroci mincinosi au iesit in lume. In aceasta sa cunoasteti duhul lui Dumnezeu: orice duh care marturiseste ca Iisus Hristos a venit in trup, este de la Dumnezeu. Si orice duh, care nu marturiseste pe Iisus Hristos, nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui antihrist, despre care ati auzit ca vine si acum este chiar in lume." (1 Ioan 4,1-3)
Cat despre ceea ce nu ai inteles din crestinism, eu cred ca sunt multi care ti-ar putea explica, chiar de pe acest forum. Si copiii, ce nu accepta din crestinism?
Draga Eugen,imi pare rau ca am fost inteleasa gresit dar e vina mea din cauza exprimarii gresite din ultimul mesaj.Cand m-am referit ca nu am acceptat anumite lucruri m-am referit la religia lor[ne-am explicat religia reciproc].In legatura cu religia invatata la scoala de catre copiii sa stii ca este completata acasa de catre tatal lor prin explicatii si exemple.,invataturi[cand greseau ptr.erau mici].Ei nu accepta in crestinism Reinvierea[cred in Inaltarea Domnului].In vara trecuta am fost in tara[dupa12 ani]si mergand prin Bucuresti au vazut un preot cum a introscapul dupa niste fete imbracate necrestineste si in loc sa le mustre chiar le admira.Multumesc mult ptr.articolul cu manastirea din Siria[stiu despre ea] si minunea petrecuta.Le-am citit si copiilor si sotului si am fost foarte dezamagita spunand ca totul este minciuna in sensul ca;imposibil ca un musulman[si mai ales din arabita saudita-pamantul sfant al musulmanilor]sa-si schimbe religia[chiar daca s-a facut o minune cu el].Altexemplu dat de ei,nu exista nici un articol in ziare[sa cautat in arhiva] si nici interviuri la canalele arabe din nici o tara despre asa ceva.In concluzie mi sa spus ca asta e propaganda facuta de crestini fara doveziconcrete.Mai este un al aspect;Spovedania.cica trebuie sa te rogi direct la Domnul facand rugaciuni si spunandu-ti pacatele si promitand ca nu le vei mai repeta;adica nu trebuie sa le spui unui muritor[preotul].Stii,Eugen sunt multe lucruri de spus si daca imi ajuta Domnulsi vin si anul acesta acasa poate familiile noastre se vor intalni[sunt din Bucuresti]si vom continua discutia pe acelasi ton prietenesc.DAMNE AJUTA !
Draga mea,in legatura cu miracolul de la manastirea din Damasc,intra pe www.youtube.com si acolo baga pe search:The Miracle of Damascus(part one si apoi part two) si mai poti gasi acolo si multe alte miracole"Apparitions of Saint Mary in Egipt".Toate cele bune.:)