View Single Post
  #177  
Vechi 08.03.2010, 01:21:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Femeie fiind, vad faza cu Athosul (la fel si cu altarul) ca o porunca a ascultarii - am voie peste tot numai acolo nu, la fel cum si Eva avea voie sa manance orice numai dintr-un pom nu.

Explicatia asta functioneaza pentru mine pentru ca a) nu inteleg adevarata natura a acestei interdictii; si b) pentru ca nu cred in explicatiile astea de natura politica si asa mai departe. Sunt convinsa ca daca monahii de la Athos au instituit interdictia asta si o tin in picioare d 1000 de ani, ba inca si cu suport legal laic, de prin anii '50, au niste motive foarte puternice, chiar daca nu mi-e mie dat a le intelege.

Frumoase cuvinte și frumoasă credință ! Citind rândurile dv, văd în ele credincioșie și feminitate. Glumind numai pe jumătate: uneori îmi pare rău că sunt însurat !

Acuma în registru serios: în materie de credință, Isus ne îndeamnă să fim mereu copii. Multe lucruri, pe care acum nu le înțelegem, poate că le vom înțelege vreodată și dealtfel înțelegerea noastră nu are legătură cu ascultarea pe care o datorăm Bisericii, ca maică și învățătoare a noastră.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote