Subiect: Parintele Cleopa
View Single Post
  #9  
Vechi 08.10.2006, 12:14:26
stefan82mihai stefan82mihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Orthodox
Am fost la Sihastria si l-am cunoscut pe parintele Cleopa. Nu sunt prea entuziasmat de personalitatea sa. Un calugar nevoitor, autodidact, foarte aspru cu sine si cu altii. Dupa parerea mea, parintele Paisie Olaru a fost cu mult peste parintele Cleopa, mult mai bland. Avea o vorba: "Pastorul merge inainte cantand din fluier si oile il urmeaza. Are si toiag, dar acela e pentru lupi, nu pentru oi. Oile il urmeaza din dragoste, nu de frica toiagului." La parintele Cleopa n-a prea fost asa, fie iertat.
Nu inteleg de ce ai scris asa ceva...Eu cand aud de Parintele Cleopa, prima virtute la care ma gandesc e SMERENIA si a doua BLANDETEA..cu astea doua mi-a schimbat El viata intr-o masura sau alta...oricum acum gandesc lucrurile din perspectiva ortodoxa...si asta datorita Lui. Si crede-ma ca daca traia si te-ar fi auzit...ti-ar fi dat dreptate pentru ca el nu accepta slava desarta a oamenilor. Pentru mine si pentru multi altii, el este un MARE SFANT, O MARE NADEJDE, UNUL DIN STALPII NECLINTITI AI ORTODOCSILOR DIN SECOLUL XX !!!
Reply With Quote