View Single Post
  #40  
Vechi 17.05.2023, 23:58:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.008
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Are dreptate Adrian Papahagi, lingurița a apărut în recuzita liturgică în Bizanț, nu mai devreme de secolul VII, din rațiuni practice. Asta nu înseamnă că trebuie numaidecât abandonată, dar nici sacralizată per se, cum fac ortodocsiștii ignoranți și predispuși la idolatrizări facile.
Am văzut o reacție foarte bună a ÎPS Streza când un preot de la el din eparhie, bascula cu mâna împărtășanie în gura enoriașilor :

VIDEO Cum a sfidat un preot din Sibiu toate regulile și i-a expus pe oameni la riscuri în plină epidemie de Covid-19. Enoriașii, împărtășiți direct cu mâna

https://adevarul.ro/stiri-locale/sib...e-2008502.html

preotul lua fiecare bucată de anafură, o introducea in vinul din Potir, după care o dădea credincioșilor, fără să-și igienizeze mâna. Procedura acestuia a fost cu atât mai surprinzătoare cu cât este profesor de Drept Canonic la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Sibiu.

Imaginile au fost filmate și au ajuns la superiorii ierarhici ai lui Irimiță Marga, iar mitropolitul Ardealului, Laurentiu Streza, a reacționat rapid și i-a trimis preotului o scrisoare prin care i-a solicitat să renunțe la obiceiul de a-i împărtăși pe enoriași cu propriile degete și să se autosuspende de la slujirea Sfintei Liturghii.

„Până atunci, eu ca ierarh mă adresez preotului meu slujitor, nu prin act canonic scris, ci prin rugămintea întărită de autoritatea duhovniceasca a chiriarhului, de a vă „autosuspenda” de la săvârșirea Sfintei Liturghii, pâna la conștientizarea greșelii, urmată de căință și îndreptare”, i-a scris Mitropolitul Ardealului, subalternului său, potrivit sursei citate.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Defăimarea unei persoane prin apropiații săi este o practică analoagă unei strategii demonice despre care părintele Cleopa a vorbit în repetate rânduri. Spunea părintele că atunci când dracii nu reușesc să livreze ispitele direct la destinatar, încearcă să atace prin oamenii din cercul afectiv al acestuia.
Domnule, există indicii în presă și cu o viață imorală a lui Pleșu însuși, faptul că a trădat școala de Păltiniș și pe Noica și a intrat în politică, a avut funcții și în timpul FSN, și în timpul lui Constantinescu și în timpul lui Băsescu nu vă pune pe gânduri ?

Dacă nu mă-nșel Pleșu era ministru de externe când România aproba ca sârbii ortodocși să-și ia bombe în gură de Paști de la americani, la războaiele acelea din Iugoslavia, în locul unei neutralități.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Oare tatăl fiului risipitor e total discreditat de faptul că are un fiu care a ales să se destrăbăleze într-o țară îndepărtată?
Problema e că Pleșu și alții de teapa sa, își construiesc unii altora un piedestal de unde îi izbesc pe nevrednicii care-i contestă și au și pretenția să fie pedagogi ai neamului, să dea ei lecții despre buna cuviință a creștinului.

Mai e și chestia că domnul Noica îi învăța să umble la costum, să aibă ținută și Pleșu jr e tatuat e ca vai de el, cum Dumnezeu nu s-a transmis gena educației, a bunei cuviințe și dragostea-obsesia lui Pleșu pt estetic și la un descendent de gradul întâi ?

Eu cu domnia sa nu am mare lucru, mi se părea chiar simpatic prin 2006, cred că e cel mai puțin supărăcios dintre toți.

Cel mai enervant e departe papahagi care din 2019 tot se ia de Simion fără ca omul să fi zis nimic despre el, atunci își certa cititorii că de ce nu am votat Ioana Constantin să-i mai umflăm PMP ului un loc și de ce pe Simion și Peter Costea uite că lumea urăște o emanație a lui Petrov suficient cât să arunce votul pe independenți.

Ce părere ai despre delirul cu statele unite ale Europei

https://www.activenews.ro/externe/Ad...ermania-149038

Adrian Papahagi:„Îmi doresc cu ardoare Statele Unite ale Europei”. Ce presupune acest concept anti suveranitate, gândit la Bruxelles și promovat de Germania

Papahagi, fost membru al PDL și PMP, reia astfel o temă foarte dragă lui Traian Băsescu, ex șeful său de partide, susținător al conceptului de „Statele Unite ale Europei”, mai precis al federalizării Europei și eliminării totale a suveranității.

Din postura de simplu parlamentar, Băsescu a continuat să promoveze acest concept, într-un discurs rostit cu ocazia vizitei lui Jean Claude Juncker în România. Băsescu spunea că soluția pentru ca UE să facă față proceselor de globalizare este constituirea în viitor a Statelor Unite ale Europei.

Conceptul de „Statele Unite ale Europei” promovat cu insistență în ultimii ani de Berlin și de Bruxelles a fost readus pe tapet chiar anul trecut de politicienii germani. Nu de Merkel, ci de liderul social-democraților germani, Martin Schulz, care spunea că nădujdeiește ca până în anul 2025 UE să devină o confederație numită „Statele Unite ale Europei”.

Adică o Uniune Europene pe model federalist, cu acțiuni unitare în domenii ca securitatea internă și externă, politicile fiscale și monetare sau politica privind migrația, pe baza unei Constituții europene pentru toată lumea. Bref, ZERO suveranitate. Cât despre statele UE care s-ar opune acestui proiect, acestea ar urma să fie excluse din UE, explica Schulz.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 18.05.2023 at 00:10:08.
Reply With Quote