View Single Post
  #8  
Vechi 24.01.2007, 03:46:21
v.LIVIU.v v.LIVIU.v is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Multumesc Mirela si Liviu pt raspunsuri.
Pina la urma nu prea am inaintat cu cunoasterea. Mirela raspunde cu da, Liviu cu nu la intrebarea avem impartasire cu ei:satisfied:.....ori asta-i f. important. Ma asteptam ca teologii de pe forum sa vina cu lamuriri cu sinoade cu hotarariri....
Dragul meu dmb eu te asigur ca nu avem comuniune euharistica cu ei intru cat, dupa cum iti spuneam si mai sus, ei sunt biserica necalcedoniana sau monofizita, si inca nu au renuntat la doctrina despre monofizis. faptul ca ei isi spun ortodocsi e alt lucru, e la fel cu Biserica Greciei care isi spune Biserica Catolica Ortodoxa a Greciei, catolic in sensul de universal si nu luat in sensul ca Grecia ar marturisii doctrina apuseana. Deci si biserica siriaca si a luat apelativul de ortodoxa in sensul de drept maritoare *orto* drept si *doxa* lauda. Ortodox este un apelativ folosit si in protestaantism, de exemplu luteranii ortodocsi, ei in fapt neavand nimic cu religia ortodoxa...etc
In speranta ca am fost mai clar iti doresc mult spor in inaintarea ta duhovniceasca.
Domnul cu noi!
Reply With Quote