View Single Post
  #2  
Vechi 16.01.2007, 22:58:05
v.LIVIU.v v.LIVIU.v is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2007
Mesaje: 17
Implicit

Biserica Siriaca este o Biserica care se apeleaza Ortodoxa. Ea face parte din grupul Bisericilor numite necalcedoniene, adica care au acceptat doar primele trei sinoade ecumenice. Capul Bisericii siriace poarta numele de Patriarh al Antiohiei si a tot Orientul, cu resedinta la Damas. Se crede ca aceasta Biserica a fost fondata in anul 37 de catre Sf Apostol Pavel, el fiind considerat si primul patriarh al ei, urmat fiind de sfantul Evodius. In cel de al 16 lea secol o parte din Biserica se uneste cu Roma si isi va lua titulatura de Biserica Syriaca Catolica. Aceasta am zis-o pentru a va face o idee despre Biserica Siriaca. Daca poti sa te impartasesti? Nu sunt in masura sa iti spun, e adevarat suntem intr-un dialog cu ei, care a avansat mult, dar nu suntem in comuniune euharistica. Ca ai participat la Sfanta Liturghie? Eu nu cred ca e pacat, nu vad de ce ar fi. Ma gandesc ca aceasta biserica e undeva in strainatate, si la fel ma gandesc ca preotii vorbesc limba pe care si dumneavoastra o vorbiti, apropiativa putin de ei si aflati mai mult despre aceea Biserica!
Sper ca v-am fost putin de folos.
Reply With Quote