View Single Post
  #1  
Vechi 16.01.2007, 22:03:16
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Duminica nu am putut merge la biserica si pentru ca nu am vrut sa stau acasa am ajuns la o biserica ortodoxa siriana.
Constructia exterioara a bisericii seamana f. mult cu cea a bisericilor din Romania.
In interior lucrurile se schimba. Altarul ocupa cca 1/3 din suprafata bisericii care 3 usi imense din care doar cea din mijloc este functionala (in sensul ca se circula pe ea)Nu exista un iconostas in conceptia noastra iar Masa este acoperita de un fel de baldechin toate din marmura alba scluptata.
La intrare o icoana a Maicii Domnului (cum le stim pe cele grecesti din argint) pe peretii din stinga fresce din VT pe cel din dreapta din NT. Pe asa zisul iconostas Iisus dreapa, Maica Domnului stinga si Sfintul hramului (pe care nu am reusit sa-l identific) Luminari doar pe Masa (electrice) Timpi Liturgici asemanatori cu ai nostrii. Stricta delimitare stinga femei dreapta barbati. Femeile in unanimitate cu capul acoperit barbatii in unanimitate la costum. Curetenie, rinduiala de farmacie.Se sta mai mult in picioare. Nu se sta in genunchi. Se dau raspunsuri se cinta uneori impreuna. Anafura la sfirsit. Nu am vazut pe nimeni impartasindu-se.
Crucea de la stinga la dreapta!
In rest nu am inteles nimic, nici un cuvint! Si nici "acasa" nu m-am simtit ca in bisericile grecesti de exemplu (in care la fel nu prea am inteles multe cuvinte).
Intrebarea mea este : sint ortodocsi?
Avem impartasire cu ei sau nu?
Si daca nu, cit de pacat e faptul ca am participat la Liturghia lor?
Reply With Quote